„Drogowskaźnik w podróży przez żałobę” to poradnik, który pomaga w uporaniu się ze stratą bliskiej osoby. Publikacja, która ukazała się w Gdańsku zawiera m.in informacje, jak powinno się rozmawiać z kimś bliskim w żałobie.
– To poradnik dla wszystkich, którzy przeżywają stratę bliskiej osoby, ale też dla tych, którzy towarzyszą osobom w żałobie. Można przeczytać czym jest żałoba, w jakich sferach się przejawia, co jest dla żałoby charakterystyczne i jakie sygnały powinny nas zaalarmować – tłumaczy psycholog i psychoonkolog Kamila Bubrowiecka, autorka publikacji.
CZEGO NIE MÓWIĆ
W poradniku dużo miejsca poświęcono sposobowi rozmowy z osobą w żałobie. – Mamy tam słownik wyrażeń, których nie powinno się używać, a często je powtarzamy w dobrych intencjach. To między innymi: „wszystko będzie dobrze”, „nie martw się”, „nie płacz”, „musisz być silny”, „życie trwa dalej”, „w niebie będzie mu lepiej”, czy „Bóg tak chciał”.
– Te słowa nie przynoszą osobie w żałobie ulgi, nie pomagają. Jest jednak wyjaśnione dlaczego tak się dzieje i co można powiedzieć w zamian – tłumaczy psycholog.
INNA ŻAŁOBA DOROSŁYCH, INNA DZIECI
Publikacja zawiera też informacje, w których sytuacjach związanych z żałobą powinno się poprosić o pomoc psychologa i jak je rozpoznać u dzieci i dorosłych. O konsultacje powinien poprosić człowiek dojrzały, który ma poczucie, że nie panuje nad swoimi emocjami, nie do końca wie co się z nim dzieje. – To ważne, żeby dowiedzieć się w jakim jest się momencie żałoby, a także wypowiedzieć na głos to, co często boimy się powiedzieć osobom bliskim – mówi Kamila Bubrowiecka.
Psycholog dodała, że w przypadku dzieci żałoba może objawiać się w podobny sposób jak u dorosłych. – Może to być krzyk, rozpacz, złość czy kłopoty z koncentracją. Jednak to co naprawdę może być niepokojące, to brak zmiany zachowania. Jeśli w życiu dziecka dochodzi do traumatycznej sytuacji a ono zachowuje się tak, jakby nic się nie stało, to jest to znak, że trzeba zasięgnąć porady specjalisty.
fot. Joanna Matuszewska
– Może to, ale nie musi być sygnałem, że dziecko nie umie, albo boi się podzielić swoimi emocjami – dodała terapeutka. Jej zdaniem każda osoba będzie przeżywać żałobę inaczej oraz różnić się będzie jej czas. – Żałoba nie ma terminarza. Zmienia się jednak jej intensywność, zmieniają się wspomnienia i uczucia. Na początku często przypominamy sobie trudne rzeczy, potem pamiętamy też to co było dobre. Potrafimy też odnaleźć znaczenie tego, co się stało w przeżytym przez nas doświadczeniu i czerpać z niego siłę – wyjaśniała Kamila Bubrowiecka.
WSPARCIE PO STRACIE
Poradnik można dostać m.in w Hospicjum Pomorze Dzieciom przy ul. Hallera 140 w Gdańsku. Jego współautorkami są psycholożki Agnieszka Łączka i Izabela Malicki, która jest także psychoonkologiem. Osoby w żałobie mogą w placówce skorzystać z udziału w specjalnej grupie wsparcia oraz konsultacjach udzielanych przez specjalistów.
Poradnik jest częścią projektu „Wsparcie po stracie”, sfinansowanego ze środków miasta Gdańska.
Można go pobrać >>> TUTAJ
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl