Pracownicze Plany Kapitałowe to program oczekiwany, bo proponuje prywatny, dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych – mówiła w czwartek minister finansów Teresa Czerwińska. Projekt ustawy o PPK, który ministerstwo skierowało w czwartek do konsultacji, zakłada, że program będzie wprowadzany etapami, w pierwszej kolejności mają do niego przystąpić najwięksi pracodawcy, już w 2019 roku.
DOBROWOLNY SYSTEM
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i prywatny system oszczędzania emerytalnego, który przedstawili w czwartek ministrowie finansów i rodziny.
Program, jak mówiła minister finansów Teresa Czerwińska, ma być skierowany do 11 milionów pracowników, a szacunkowa liczba osób, które przystąpią do niego, to 8,5 mln osób. – To program oczekiwany, bo proponuje prywatny, dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych – mówiła Czerwińska na konferencji.
WSPÓŁPRACA PAŃSTWA I OBYWATELI
W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Państwo będzie płacić składkę powitalną 250 zł i dopłatę roczną 240 zł. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 proc. i dobrowolną do 2,5 proc., a pracownik składkę podstawową 2,0 proc. i dobrowolną do 2 proc.
Łączna minimalna składka może wynieść 3,5 proc., a maksymalna 8 proc. Z programu, jak mówił obecny na konferencji prezes PFR Paweł Borys, będzie można się w każdej chwili wycofać.
Instytucjami obsługującym PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Ewidencję PPK ma prowadzić PFR.
PAP/mar