Warsztaty z malowania piaskiem w wirtualnej piaskownicy i zabiegi ze śluzu ślimaka. Brzmi przynajmniej egzotycznie, a jednak w Ustce wkrótce ruszy budowa obiektów, w których z takich propozycji będzie można skorzystać. Projekt ma wzbogacić całoroczną ofertę turystyczną miasta i okolic.
Projekt ma zostać dofinansowany przez Słowiańską Grupę Rybacką. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku przypieczętowano jego realizację. Oznacza to, że już niebawem będzie można zobaczyć pierwsze efekty prac inwestycyjnych. Będą to na przykład kreatywne muzeum piasku, a także nietypowe usługi kosmetyczne.
WIRTUALA PIASKOWNICA
Według planów, w muzeum będzie kilkanaście interaktywnych stanowisk, ukazujących charakterystykę piasku. Będzie na nich można poznać życie plaży z perspektywy „pchły plażowej”, które nie jest widoczne dla przeciętnego plażowicza czy spacerowicza, czy odbyć warsztaty samodzielnego malowania piaskiem w wirtualnej piaskownicy. Muzeum ma być przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a opisy tablic będą dostępne w języku Braille’a.
ŚLUZ ŚLIMAKA
Poza muzeum, w planach jest także wprowadzenia nietypowych usług kosmetycznych. Głównym zabiegiem, który ma zaintrygować mieszkańców i turystów, będzie regeneracja naskórka z wykorzystaniem śluzu ślimaka. Do tej pory taka formuła nie była oferowana na tym terenie i ma być innowacyjnym rozwiązaniem.
Obok pierwszych dwóch inwestycji, powstanie także samoobsługowa restauracja, proponująca zdrowe dania na wagę. Posiłki mają być przygotowywane metodą sous-vide, czyli gotowane w opakowaniach próżniowych, dzięki czemu zachowają bogatszy smak i zawartość składników odżywczych.
KOLEJNE DOFINANSOWANIA
To jedne z pierwszych projektów, dofinansowanych w obecnej perspektywie finansowej przez Słowińską Grupę Rybacką i gotowe do realizacji. Tymczasem ogłoszono niedawno kolejny konkurs na dofinansowanie, tym razem, skierowany do podmiotów publicznych, na budowę, przebudowę lub wyposażenie infrastruktury, przeznaczonej dla lokalnej społeczności. O środki będą mogły się starać podmioty z sektora publicznego, czyli m.in. gminy i ich jednostki, takie jak centra kultury, biblioteki czy szkoły. Ważne, aby realizowane projekty miały charakter niekomercyjny, a podmioty miały siedzibę na terenie gminy Kobylnica, Kępice, Słupsk, Smołdzino, Ustka oraz miasto Ustka.
mk