Słupsk pomoże parom w walce z niepłodnością. Miasto opracowało program dofinansowania procedury in vitro. W środę po raz pierwszy zaprezentowano go radnym.
Miejski program polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności opracował zespół, wyznaczony przez miejskich urzędników.
PÓŁ MILIONA NA IN VITRO
Według przyjętych założeń, z leczenia będzie mogło skorzystać maksymalnie 20 par rocznie. Dofinansowanie na parę nie przekroczy 5 tysięcy złotych. Program ma trwać pięć lat i kosztować miasto 500 tysięcy złotych. Władze Słupska szacują, że problem bezpłodności może dotyczyć 143 par. Podkreślano jednak, że dane są niepełne.
– Wiemy już, kto zostanie objęty tym programem, wiemy od kiedy mniej więcej może on ruszyć i co ważne, wiemy o jakich środkach finansowych, przeznaczonych dla poszczególnych par, możemy mówić. Dofinansowanie z budżetu miasta będą otrzymywały podmioty lecznicze, które realizują procedurę leczenia in vitro – mówi Małgorzata Jarystow, kierownik Referatu Zdrowia w Urzędzie Miasta Słupska.
PROGRAM POD GŁOSOWANIE RADY
Przygotowany program trafił teraz na komisje Rady Miasta i ostatecznie w formie projektu uchwały pod głosowanie radnych.
– Wątpliwości mogą dotyczyć podstaw prawnych. Kwestia nazwania procesu in vitro może budzić wątpliwości czy to jest proces leczenia, bo posiadanie dzieci z tej metody nie powoduje wyleczenia bezpłodności – zauważał Wojciech Lewenstam, radny klubu PiS i przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych RM Słupska.
Lewenstam zwracał uwagę, że szacunki par, które mogą zostać objęte programem są niewystarczające, bo nie wiadomo, ile par, pomimo bezpłodności, nie podjęło żadnego leczenia i nie zostało ujętych w żadnych statystykach.
Radna Małgorzata Jarystow ze Słupskiego Porozumienia Obywatelskiego, dobrze ocenia przygotowany program. – Ja jestem zwolenniczką tego programu od samego początku. Po wszystkich wyjaśnieniach w czasie komisji, nie mam już żadnych wątpliwości – mówiła radna.
PROGRAM OD LIPCA?
Uchwała, dotycząca opracowania nowego programu polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności, została niejednogłośnie podjęta przez Radę Miasta Słupska podczas grudniowej sesji w 2017 roku. Wówczas 15 radnych głosowało za, 6 było przeciw, przy 2 nieobecnych.
Dofinansowanie in vitro w Słupsku ma ruszyć od lipca 2018 roku i potrwać do końca grudnia 2022 roku. Obok zgody Rady Miasta, program musi jeszcze uzyskać pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Paweł Drożdż/mk