„Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miasta i wiosek polskich”. Pod takim hasłem odbyła się w Domu Kresy w Gdańsku wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Prezentacji towarzyszył wykład prof. Piotra Niwińskiego. W piątek 23 lutego Domu Kresy w Gdańsku odbył się wykład prof. Piotra Niwińskiego zatytułowany „Śladami Żołnierzy Wyklętych w Trójmieście”.
– Polska w czasie II wojny światowej stworzyła fenomen, jakim było Polskie Państwo Podziemne. Fenomen, który trwał od roku 1939, nie w formie zhierarchizowanej, ale w sercach członków Państwa Podziemnego, trwał do końca lat 60. Historia Żołnierzy Wyklętych jest jednym z najważniejszych elementów dzisiejszego społeczeństwa. Pokazała hard ducha oraz ideały, o które warto było walczyć, za które warto było oddawać życie. Przez 50 lat byli nie tylko zapomniani, ale i zakłamywani. Dzisiaj staramy się nadrobić ten czas – mówił prof. Niwiński.
Prelekcje oraz wystawa zorganizowane zostały w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Imprezy towarzyszące potrwają od 23 lutego do 10 marca. Wystawę w Domu Kresy w Gdańsku będzie można oglądać do 15 kwietnia.
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym od 2011 roku. Cyklicznie 1 marca przypominana jest pamięć o żołnierzach – przedstawicielach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy działali w latach 1945-1957 roku.
W środę 1 marca na al. Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku tradycyjnie odbędzie się zapalenie zniczy w hołdzie poległym oraz tym którzy walczyli o wolną Polskę.
jK