Mało kto w ich wieku porywa się na samodzielne skonstruowanie sond badawczych i wysłanie ich w stratosferę. A wszystko po to, aby dokonać pomiarów i przeprowadzić eksperymenty. Brzmi kosmicznie, patrząc na ich wiek i doświadczenie w prowadzeniu projektów inżynieryjno-badawczych, ale właśnie takie projekty zdobywają podwójne granty w konkursie Projekt z Klasą, organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era.
3-SAT to projekt inżynieryjno-badawczy, którego celem jest przeprowadzenie eksperymentu w postaci misji stratosferycznej oraz przeprowadzenie pomiarów i doświadczeń na wysokości 30 kilometrów nad Ziemią. W projekcie bierze udział 13 uczniów i 2 koordynatorów z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Są wśród nich uczniowie różnych klas: matematyczno-fizycznej, informatycznej, biologiczno-chemicznej. Każdy z nich ma inne kompetencje, ale fascynuje ich jeden wspólny cel – przeprowadzenie badań na granicy kosmosu.
Uczniowe III LO już od dawna interesują się techniką kosmiczną. W marcu zeszłego roku zespół 3-SAT zorganizował w szkole spotkanie z przedstawicielani firm i instytucji związanych z branżą kosmiczną. Źródło: FB 3-SAT
Uczniowie podzielili się na grupy projektowe i zadania. Moduł inżynieryjny pracuje nad budową emitera światła oraz autonomicznego drona. Moduł astrobiologiczny odpowiada za przeprowadzenie eksperymentu z użyciem materiału biologicznego. A moduł historyczny – za pozyskanie wiedzy i promocję nieznanej historii regionu, związanej z lotniskiem w Rumi oraz przedwojenną historią Aeroklubu Gdańskiego. To nie koniec, w projekcie wyznaczono również specjalne komórki zajmujące się działaniami promocyjnymi, brandingiem, pozyskiwaniem funduszy na realizację projektu i rozliczeniem uzyskanych środków. Działają z rozmachem, na wielką skalę, bo pragną przygody.
To zdjęcie z maja ubiuegłego roku. Zespół 3-SAT miał okazję gościć na międzynarodowej konferencji kosmicznej 2nd Near Space Conference, która odbywała się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Źródło:FB 3-SAT
Przy przeprowadzeniu prób stratosferycznych wspiera ich Fundacja Copernicus Project. Na ich balonie stratosferycznym, sonda, którą właśnie projektują uczniowie, zostanie wysłana na granicę kosmosu. Pierwsza próba stratosferyczna odbędzie się podczas konferencji Near Space w Toruniu już w maju. Celem tego eksperymentu będzie wykazanie różnic w poziomie natężenia światła przechodzącego przez warstwę atmosfery w zależności od wysokości n.p.m. oraz stopnia zanieczyszczenia powietrza. Tym samym balonie stratosferycznym polecą też mikroglony ze Spitsbergenu. Celem tego badania jest wykazanie, że tego typu organizmy są w stanie przeżyć w stratosferze.
Kolejną próbę stratosferyczną uczniowie chcieliby przeprowadzić w czerwcu. Przy użyciu samodzielnie skonstruowanego drona, który powinien autonomicznie wrócić na miejsce startu. To wszystko jest możliwe dzięki środkom finansowym uzyskanym z dwóch grantów w konkursie Projekt z Klasą oraz pozyskaniu kilku sponsorów i życzliwości naukowców z kilku profesjonalnych ośrodków badawczych.
To zdjęcie z Uniwersytetu Gdańskiego. Członkowie modułu astrobiologicznego spotkali się na wydziale Oceanografii. Uczyli się używać hemocytometru oraz obliczać koncentrację komórek w badanej próbce. Źródło:FB 3-SAT
Samo zgłoszenie do konkursu zostało bardzo starannie przygotowane i szczegółowo opisane. Uznanie zyskało szerokie wykorzystanie nowych technologii i współpraca z instytucjami tak różnorodnymi, jak Centrum Badań Kosmicznych, Europejska Agencja Kosmiczna, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański. Zespół uczniów III LO przygotował bardzo profesjonalny zestaw: film na YouTube (wyglądający jak trailer filmu s-f!), stronę internetową i fanpage na Facebooku, gdzie również nie brakuje aktualnych informacji. Takiej oprawy nie powstydziłyby się przedsięwzięcia na poziomie uniwersyteckim! Mamy nadzieję, że zespół z III LO w Gdyni zainspiruje innych do równie starannego dbania o oprawę promocyjną swych projektów – mówi Jan Stradowski, jeden z oceniających w konkursie Projekt z Klasą.
To zdjęcia z ciekawej naziemnej próby w projekcie „Światło”. Celem było przetestowanie umiejętności potrzebnych do przeprowadzenia analizy widmowej atmosfery przed próbami stratosferycznymi. W tym celu podzielono się na dwie grupy – obsługującą emiter i odbierającą sygnały. Pierwsza z nich udała się na taras widokowy najwyższego w Gdyni budynku – Sea Towers. Druga rozstawiła aparaturę niezbędną do odbierania i analizowania światła na wieży kościoła Sw. Katarzyny w Gdańsku. Źródło:FB 3-SAT
Uczniowie wiedzą, jak ważny jest branding i dlatego planują już kolejne działania. Chcą zaprezentować projekt w przestrzeni zewnętrznej i stworzyć Space Box, który będą mogli prezentować na targach, konferencjach i dniach otwartych.
Posłuchaj rozmowy z uczniami z III LO w Gdyni o projekcie 3-SAT
STRONA PROJEKTU 3-SAT >>> KLIKNIJ TUTAJ
STRONA KONKURSU PROJEKT Z KLASĄ >>> KLIKNIJ TUTAJ