„Trzy kroki do integracji na Pomorzu”. Wystartował program, dzięki któremu pracującym cudzoziemcom będzie łatwiej żyć i funkcjonować w naszym regionie. Projekt poprowadzi Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Program powstałem przez wzgląd na liczbę cudzoziemców rosnącą na lokalnym rynku pracy.
W 2015 w województwie pomorskim zarejestrowano 2927 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. W 2017 było to już 132 tysiące oświadczeń. Nad wdrożeniem programu będzie czuwać Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, które wcześniej wygrało konkurs. Pieniądze na jego realizację – 150 tys. złotych – przekazał urząd marszałkowski.
Pierwszym etapem wprowadzania programu będą panele dyskusyjne z samorządami poświęcone integracji, a także konkretnym potrzebom w regionach. – Kolejny etap to zaproszenie najbardziej aktywnych samorządów do dalszej pracy. Przy wsparciu ekspertów, na bazie warsztatów i spotkań będziemy opracowywać lokalne plany działania – wyjaśniała Karolina Stubińska z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. – To, na co będą mogli liczyć cudzoziemcy, będzie zależało od danego samorządu. Zakres pomocy i wsparcia może być różny – od organizacji lekcji języka polskiego, przez przeszkolenie pracowników instytucji publicznych z dostarczania usług skierowanych do migrantów po pakiet szkoleń międzykulturowych – dodała.
CUDZOZIEMCY NA DŁUŻEJ
– Bardzo zależy nam na tym, żeby pracujący tutaj cudzoziemcy zostawali u nas dłużej niż pół roku. Trzeba pracować z samorządami lokalnymi, które powinny tworzyć sieć centrów opiekujących się cudzoziemcami. Oni niejednokrotnie błądzą, bądź są wręcz wykorzystywani. Zależy nam na tym, by mieli wiedzę z zakresu polskiego prawa pracy, żeby wiedzieli jakie mają prawa do opieki zdrowotnej czy kształcenia swoich dzieci – mówił marszałek Mieczysław Struk.
Działania Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek będą pierwszym krokiem w realizacji Pomorskiego Samorządowego Centrum Kompetencji w zakresie Wsparcia Imigrantów.
Imigranci pochodzą głównie z Ukrainy: na 132 tys. oświadczeń, 120 tys. przypadło Ukraińcom, ponad 7 tys. Białorusinom, a niemal 3 tys. Mołdawianom.
Połowę oświadczeń zarejestrowano w Gdańsku i powiecie gdańskim (62 806), w Gdyni zarejestrowano 20 061 oświadczeń. Kolejne są powiaty: kartuski (13 341), tczewski (5 875), wejherowski (5 835), starogardzki (5 120), słupski (z miastem Słupsk łącznie 4 459), pucki (4 224), kościerski (2 241), chojnicki (1 993), Sopot (1 701), bytowski (873), lęborski (691), kwidzyński (451) oraz człuchowski (385).
Należy zaznaczyć, że liczba oświadczeń nie jest tożsama z liczbą imigrantów rzeczywiście przebywających i pracujących w województwie pomorskim. Nie wszyscy cudzoziemcy podejmują pracę w oparciu o zarejestrowane oświadczenia i w całej Polsce brakuje pełnych danych dotyczących zjawiska imigracji. Oddział Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego wydał w pierwszej połowie 2017 roku 5878 zezwoleń na pracę. Dane z drugiego półrocza nie są jeszcze znane, ale można zakładać że liczba ta za rok 2017 wyniesie 12-15 tys.