Wieża Ciśnień w Lęborku znów będzie dostępna dla turystów. Zabytek od dwudziestu lat popadał w ruinę. Teraz zostanie kompleksowo odbudowany i ma zostać nową atrakcją turystyczną regionu lęborskiego. Prace właśnie ruszyły.
Inwestycja pochłonie prawie 9 milionów złotych. Na wzgórzu w Parku Bolesława Chrobrego powstanie między innymi efektowna, przeszklona platforma widokowa. Natomiast wewnątrz będzie można zobaczyć wielki kielich.
ZABYTEK TECHNIKI
– Na wieżę widokową dojedziemy windą lub przeszkloną klatką schodową wejdziemy schodami. Po drodze będzie można zobaczyć zabytek techniki, który znajduje się we wnętrzu wieży, czyli ogromny kielich. Kiedyś znajdowała się tam woda pitna dla mieszkańców. W tej chwili woda znajduje się w podziemiach wieży, więc kielich jest nieczynny. Natomiast jest on tak wyjątkowy na skalę naszego regionu i kraju, że postanowiliśmy go zatrzymać i udostępnić do oglądania mieszkańcom oraz turystom – mówi Małgorzata Janczak z Urzędu Miejskiego w Lęborku.
Prace przy remoncie Wieży Ciśnień w Lęborku właśnie ruszyły. Zakończą się w marcu 2019 roku. W planie jest wymiana stropów, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont elewacji.
POPADA W RUINĘ
– Wieża jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym. To budynek nieogrzewany. Tynk się obsypuje, cała sztukateria została zniszczona, wszystkie ściany w środku wymagają renowacji i konserwacji. Tak samo schody wymagają opieki. W tej chwili na pewno budynek nie nadaje się, aby do niego wejść – dodaje Małgorzata Janczak.
Z HISTORIĄ W TLE
Wieża Ciśnień w Lęborku ma 28 metrów wysokości. W Parku Bolesława Chrobrego stoi od 1912 roku. Dawniej spełniała funkcję wieży ciśnień, wieży obserwacyjnej oraz pomnika. To jedna z 240 wież wzniesionych na cześć niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka.
WIĘKSZY PROJEKT
Przebudowa Wieży Ciśnień w Lęborku wchodzi w skład większego projektu rewitalizacji miasta. W obecnym i przyszłym roku zaplanowano jeszcze remont ulic: Waryńskiego, Młyńska, Długosza i Armii Krajowej oraz fragmentu murów obronnych przy ulicy Przymurnej. Miasto zagospodaruje także skwer między ulicą Przymurną, a rzeką Łebą.