Francuska Polonia uczciła w Gdańsku ofiary Zbrodni Katyńska i katastrofy smoleńskiej. Grupa Polaków mieszkających na co dzień w Paryżu przyjechała do Gdańska na zaproszenie Stowarzyszenia Godność, żeby wspólnie oddać hołd ofiarom obu narodowych tragedii. Spotkanie odbyło się w Muzeum II Wojny Światowej. Podczas uroczystości przemawiali m.in. gospodarz Muzeum dyrektor Karol Nawrocki, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosław Golon, europosłanka Anna Fotyga, która pracowała w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Czesław Nowak ze Stowarzyszenia Godność.
– Chcieliśmy zbliżyć Polaków z Francji do kraju – mówił przewodniczący Stowarzyszenia Godność Czesław Nowak. – Chcieliśmy pokazać im obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Spotkanie w Gdańsku było dla nas zobowiązaniem, ponieważ w ubiegłym roku zaprosili Stowarzyszenie Godność do Paryża. Jutro chcemy zabrać ich na Westerplatte – dodał.
„WIEDZIAŁEM, ŻE ZMIANY PRZYJDĄ Z GDAŃSKA”
– Gdy byłem pierwszy raz na Wybrzeżu mówiłem żonie, że zmiany przyjdą z Gdańska. I tak też się stało w 1980 roku – dodawał prezes Federacji Polonii Francuskiej Stanisław Aloszko. – Pracowałem w Katowicach, gdzie działał Kazimierz Świtoń, z którym później współpracowałem w Solidarności – mówił.
W dużej sali Muzeum II Wojny Światowej wystąpił również chór francuskiej Polonii Piast, dla którego był to pierwszy występ w Polsce. W repertuarze znalazły się m.in. „Mazurek Dąbrowskiego”, „Gaude Mater Polonia” oraz pieśni ludowe i żołnierskie.
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele rodzin katyńskich i bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. matka Przemysława Gosiewskiego oraz synowie Macieja Płażyńskiego i Anny Walentynowicz.