Gdynia przyjęła „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. To wskazówki zarówno dla osób, które już chorują ale i dla tych, którym cukrzyca zagraża. Wśród najważniejszych zasad deklaracji są między innymi profilaktyka, regularne wykonywanie badań, dostęp do nowoczesnego leczenia, aktywność fizyczna oraz unikanie używek. Gdynia jest jednym z 12 polskich miast, które chcą skutecznie edukować ludzi na temat cukrzycy. Deklarację stworzyli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Diabetyków, Stowarzyszenia „Aktywni z cukrzycą” oraz portalu mojacukrzyca.org.
CHOROBA BEZ OBJAW NAWET PRZEZ 5 LAT
– Bardzo ważne jest, żeby osoby z grupy ryzyka zagrożenia cukrzycą raz do roku wykonywały badanie z krwi żylnej poziomu glukozy. Osoby powyżej 45. roku życia, które nie są w grupie zagrożenia, raz na trzy lata powinny takie badanie wykonać. Profilaktyka cukrzycy jest bardzo ważna dlatego, że ta choroba bezobjawowo może przebiegać nawet przez pięć lat – wyjaśnia Ewa Dygaszewicz, prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
TRAGICZNE W SKUTKACH POWIKŁANIA
Kiedy cukrzyca jest diagnozowana zbyt późno, może dojść do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych. To powoduje, że życie osoby z chorobą może się skrócić nawet o 12 lat. Powikłania często są tragiczne w skutkach. – To amputacje, utrata widzenia, zawały serca, udary mózgu. Edukacja w cukrzycy jest niezwykle ważna. Kiedyś byłam jedną z inicjatorek powstania takiego towarzystwa edukacji zdrowotnej. Tam, oprócz cukrzycy, pojawiały się też choroby pulmonologiczne i onkologiczne. Edukacja w cukrzycy to „żyć albo nie żyć” – tłumaczy wiceprzewodnicząca sejmiku województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń.
BRAK OCZYWISTYCH SYMPTOMÓW
Cukrzyca typu 2. nie daje oczywistych symptomów. Pierwszym niepokojącym objawem może być senność po posiłku. – U osób, które mają podwyższony poziom cukru, organizm nie radzi sobie z większym posiłkiem. Poziom cukru jest wyższy, bo trzustka nie wydziela odpowiedniej ilości insuliny. Wtedy pojawia się senność. Niepokoić mogą także źle gojące się rany czy częste korzystanie z toalety – wymienia Ewa Dygaszewicz.
CO 6 SEKUND UMIERA CZŁOWIEK
Na świecie co 6 sekund z powodu powikłań cukrzycy umiera jedna osoba. Na cukrzycę typu 2 zapadają coraz młodsze osoby. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy.
„Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” powstała w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”. Deklaracja trafi łącznie do 12 miast w Polsce. Otrzymają ją między innymi Kraków, Warszawa, Wrocław i Białystok.
Magdalena Manasterska/pOr