Przylecieli między innymi z Malezji, Turcji i Włoch, żeby uczyć tolerancji. Młodzi biorą udział w wymianie w ramach AFS Intercultural Programs.
W Polsce są od września. Mieszkają u polskich rodzin, w całym kraju. Teraz spędzili trzy dni w Trójmieście i poznawali nasz region.
OBALIĆ STEREOTYPY
AFS ma misję. To bardziej sprawiedliwy i pokojowy świat. – To kształcenie młodych ludzi na obywateli świata. Na ludzi otwartych na różnorodność, ceniących sobie harmonię, pokój na świecie, zainteresowanych innymi kulturami, tolerancyjnych – opowiada Judyta Kuc wolontariuszka AFS Polska.
Obecnie w Polsce gości prawie 40 uczniów z 11 różnych krajów świata. Przyjechali do naszego kraju, żeby poznać kulturę i obalić stereotypy. Na Pomorze przyjechali pozwiedzać i zaprezentować AFS tutejszym uczniom. Zamieszkali u rodzin w Trójmieście. Gościli ich uczniowie z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. – Zwiedzaliśmy razem zamek w Malborku, trochę siedzieliśmy na plaży, robiliśmy to, co młodzież w naszym wieku robi na co dzień. To są przede wszystkim dobre doświadczenia i wspomnienia na całe życie – opowiada Maciej Szulist, który przez trzy dni gościł u siebie jednego z członków wymiany.
SZYBKA NAUKA POLSKIEGO
Międzynarodowa młodzież, mimo że jest w Polsce od kilku miesięcy, doskonale porozumiewa się w naszym języku. – Kiedy jesteś z Polakami cały czas, jest łatwiej. Ludzie dużo pomagają i też dobrze mówią po angielsku. W Polsce podoba mi się, że ludzie, kiedy ich znasz, są tacy gorący i rodzinni. Byłem w kilku krajach w Europie, ale w Polsce ludzie są najlepsi – przyznaje Alejandro z Meksyku.
Podobnego zdania są też inni. – Mam tutaj super rodzinę. W Turcji mam tylko dwóch braci, a tutaj aż cztery siostry. To jest dla mnie bardzo inaczej. Ludzie w Polsce są bardzo gościnni, otwarci. Zapraszają do jedzenia, to jest bardzo fajne – opowiada Azra z Turcji.
Do Trójmiasta przyjechał także Salomon z Malezji. – Polska jest bardzo fajnym krajem i lubię tutaj być. Tu jest dużo historycznych budynków, są piękne, a pogoda jest bardzo fajna – cieszy się Salomon, który mieszka niedaleko Lublina.
AFS Polska organizuje wymiany młodzieży w wieku licealnym. Uczniowie wyjeżdżają za granicę na trzy, sześć lub dziesięć miesięcy. Program działa w 80 krajach świata. W Polsce działa między innymi w Krakowie, Lublinie, Poznaniu i teraz na Pomorzu.
Posłuchaj materiału Magdaleny Manasterskiej:
Magdalena Manasterska/mili