Młodzi naukowcy z Gdańska wyróżnieni tytułem Liderów Ochrony Zdrowia. Podczas międzynarodowego kongresu medycznego w Katowicach zostali nagrodzeni za swój wynalazek – urządzenie do szybkiego określania, który antybiotyk będzie działał u pacjenta.
Aparat firmy Biolumo jest w fazie testów, za dwa lata ma trafić do gabinetów lekarskich. Jest wielkości biurowej drukarki i ma kosztować około 5 tys. złotych.
Przedstawiciel firmy Biolumo Wojciech Giżowski poinformował, że nagroda sygnalizuje, iż lekarze w swoich gabinetach potrzebują urządzenia do określania rodzaju antybiotyku. – Bycie docenionym przez osoby, które w przyszłości będą korzystały z naszego urządzenia, to najlepszy dowód na szybka potrzebę wprowadzenia tego rozwiązania na rynek.
EKSPERCI NIE MIELI WĄTPLIWOŚCI
Naukowcy z Gdańska otrzymali wyróżnienie w kategorii „Innowacyjny Pomysł”. Przyznała je kapituła 25 ekspertów z dziedziny ochrony zdrowia, w której zasiada m.in. były rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusz Moryś. Nagrodę wręczono podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia w Katowicach.
Firmę Biolumo tworzy czworo młodych ludzi, z czego dwoje Olga Grudniak i Marcin Pitek to studenci Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed a Wojciech Giżowski i Jakub Wysocki prowadzą firmę doradczą BreakBox Lab.
Do tej pory projekt doceniony został m.in. w konkursie infoShare 2017, gdzie dostał się do finału. Gdańszczanie dostali się też do akceleratora Startupbootcamp Digital Health w Berlinie. Natomiast magazyn The Journal of mHealth umieścił ich projekt na liście stu najbardziej innowacyjnych w ochronie zdrowia Global Digital Health 100.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl