Z okazji przypadającego w środę Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi.
W przewodniku znalazły się m.in. opis różnic między flagą a barwami narodowymi, zasady eksponowania flagi Polski z flagami innych państw, flagami samorządowymi oraz flagą Unii Europejskiej, zasady eksponowania flagi w przestrzeni publicznej, w pomieszczeniach reprezentacyjnych i konferencyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i innych organów państwowych, podczas marszów czy podczas pogrzebu osób zasłużonych dla kraju.
JEST Z NAMI W WAŻNYCH CHWILACH
„Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady. Temu służy opracowany w MSWiA miniprzewodnik +Biało-Czerwona+” – czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.
Jak napisali autorzy przewodnika, flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy; nie mogą być pomięte lub postrzępione. Ponadto flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Po zmroku weksylia, czyli znaki rozpoznawcze wykonane z tkaniny, mocowane do drzewca lub liny, muszą być odpowiednio oświetlone. W dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze flagi w ogóle nie powinny być wywieszane, a w czasie burzy lub nagłego silnego wiatru powinny zostać jak najszybciej zdjęte.
BIAŁO-CZERWONA PRZED WSZYSTKIMI
„Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią” – podkreślili autorzy przewodnika.
Zastrzegli, że flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu, nie wolno na niej umieszczać żadnych napisów i rysunków.
„Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8” – zaznaczyli autorzy przewodnika.
Wyjaśnili, że „godnym sposobem” zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie lub zniszczenie przez rozdzielenie barw.
FLAGĘ MOŻE WYWIESIĆ KAŻDY
Przypomnieli, że każdy obywatel Rzeczypospolitej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Ponadto w przestrzeni publicznej flagi eksponowane są na budynkach, latarniach i słupach ulicznych, na stadionach i w halach sportowych, podczas parad i na pogrzebach zasłużonych osób.
„Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie” – czytamy w publikacji.
DZIEŃ FLAGI RP
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Miniprzewodnik MSWiA można pobrać tutaj.
PAP/mar