Pomorskie z najwyższym współczynnikiem przyrostu naturalnego w kraju. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Poza naszym województwem, w 2017 r. liczba ludności zwiększyła się w pięciu innych. Największy przyrost ludności miał miejsce w woj. pomorskim (stopa przyrostu wyniosła 0,37 proc.) i mazowieckim (0,35 proc.), następnie w małopolskim oraz wielkopolskim. Nieznaczny wzrost odnotowano także w województwie podkarpackim (0,07 proc.).
CIĄGŁY WZROST LICZBY LUDNOŚCI
Jak podkreśla Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku – województwo pomorskie jest tym regionem w kraju, który w ostatniej dekadzie charakteryzuje się ciągłym wzrostem liczby ludności. W 2017 roku, w stosunku do 2016, liczba ludności wzrosła o 0,4 proc.
DODATNIE SALDO MIGRACJI
Dodatkowo województwo przoduje nie tylko w przyroście naturalnym. Mamy także dodatnie saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych. Oznacza to, że więcej osób do województwa przybywa. W tym przypadku zajmujemy trzecie miejsce, po mazowieckim i małopolskim.
WYŻSZY PRZYROST NA WSIACH
W zeszłym roku, przyrost naturalny w województwie pomorskim wyniósł 2,51 promila. Na wsi był czterokrotnie wyższy niż w miastach, licząc w liczbach bezwzględnych i ponad siedmiokrotnie wyższy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Ludność wiejska przy tym stanowiła 36,1 proc., ogółu ludności województwa – wyjaśnia Zbigniew Pietrzak
POWIAT KARTUSKI WYGRYWA
Największy przyrost naturalny, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, odnotowano w gminach powiatu kartuskiego: w Sierakowicach 14,74; w Żukowie 13,18; w Somoninie 13,04; w Stężycy 11,82. W pozostałych powiatach wzrost ludności wyglądał następująco: powiat bytowski, Borzytuchom 12,5; powiat chojnicki, Brusy 9,62; Pruszcz Gdański 11,95; Reda 11,17; gmina Luzino 10,41; gmina Wejherowo 11,13.
Z kolei największy ubytek ludności w ruchu naturalnym, wśród powiatów, odnotowano w Sopocie –4,25; Gdyni –1,87 i Słupsku –1,78.
LICZBA MIESZKAŃCÓW MIAST BĘDZIE MALEĆ
Według prognoz liczba ludności w województwie pomorskim ma rosnąć do 2025 roku. Następnie od 2030 roku ma maleć. Mieszkańców będzie przybywać na wsiach.
Pełen raport „Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2017 r.” dostępny jest >>> TUTAJ.
Daniel Wojciechowski/pOr