Brama Żuraw jest jednym z najstarszych i największych zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Już niedługo „wizytówka” Gdańska doczeka się repliki. W parku rozrywki Hansa Park w północnych Niemczech niedługo powstanie niemal identyczna kopia tej budowli. TRWAJĄ PRACE WYKOŃCZENIOWE
Replika gdańskiego Żurawia mierzy ok. 20 metrów wysokości. Szkielet budowli został wykonany z żelbetu. Resztę wykończono drewnem, a także ręcznie wyrabianymi dachówkami i cegłami klinkierowymi. Na szczycie dachu, zgodnie z oryginałem, wycięto z blachy podobiznę żurawia, który pełnić rolę wiatrowskazu. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Ich zakończenie jest planowane na lato. Na inwestycję przeznaczono dotąd ok. 1,5 mln euro.
NAWIĄZANIE DO LIGI HANZEATYCKIEJ
Hansa Park to jedyny park rozrywki znajdujący się na wybrzeżu północnych Niemiec. Położony jest w niewielkiej miejscowości Sierksdorf i dzieli się na 11 stref tematycznych. Jedna z nich nazywa się „Hanza w Europie” i to właśnie w niej będzie można znaleźć replikę nadmotławskiego Żurawia. W tej części lunaparku umieszczono również inne rekonstrukcje najbardziej znanych zabytków miast, które jeszcze w czasach średniowiecza i początków ery nowożytnej należały do związku miast handlowych Północnej Europy, zwanego Hanzą. Jednym z nich jest kopia Bramy Holsztyńskiej znajdującej się w Lubece i to właśnie koło niej mieści się „bliźniak” gdańskiego Żurawia.
NAJWIĘKSZY W ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPIE
Oryginalny Żuraw to jeden z najbardziej znanych symboli Gdańska. Budowla pełniąca jednocześnie funkcje miejskiej bramy wodnej i dźwigu portowego – największego w średniowiecznej Europie – została wniesiona w latach 1442-1444. Składa się z dwóch masywnych, ceglanych wież oraz znajdującego się pomiędzy nimi drewnianego wykuszu, w którym kryje się mechanizm wyciągowy. Konstrukcja mierzy ok. 28 metrów wysokości i jest utrzymana w stylu gotyku flamandzkiego.
mkul