Energa-Obrót S.A. zawarła ugodę z kolejnym z 22 pozwanych podmiotów prowadzących farmy wiatrowe. Jak podała spółka, nie będzie to miało niekorzystnego wpływu na wynik finansowy. – Energa-Obrót S.A. i jedna z 22 pozwanych przez Energa-Obrót S.A. farm wiatrowych podjęły decyzję o ugodowym zakończeniu wszelkich sporów dotyczących nieważności umowy sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia – podano w komunikacie.
Strony ugody uznały współpracę na podstawie umowy kwestionowanej przez Energa-Obrót S.A. za definitywnie zakończoną. Postanowiły jednak kontynuować współpracę w zakresie sprzedaży praw majątkowych na podstawie nowej umowy.
NIEISTNIEJĄCE STOSUNKI PRAWNE
We wrześniu 2017 r. spółka podała, że Energa-Obrót S.A. zaprzestała realizacji 22 ramowych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii i zdecydowała o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych, których przedmiotem ma być ustalenie nieistnienia stosunków prawnych.
Energa szacowała wtedy, że może dochodzić ok. 600 mln zł z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia jej kontrahentów w czasie realizacji 22 ramowych umów.
NAJWIĘKSZY SPRZEDAWCA ENERGII
Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.