Nowy pomnik stanie w Słupsku. Monument przekaże miastu niemiecki rzeźbiarz Rudolf Kaltenbach. To praca zatytułowana „Kosmos i świat”, nawiązująca do idei Drogi Pokoju Otto Freundlicha, artysty pochodzącego ze Słupska. Druga część monumentu stanie w Berlinie.
Projekt o wartości 100 tysięcy złotych finansuje niemiecka fundacja, Słupsk pokrywa koszty transportu wraz z ubezpieczeniem oraz wykonania dokumentacji pod posadowienie monumentu. To około 14 tysięcy złotych.
POMNIK DROGI POKOJU
Rzeźba składa się z dwóch elementów symbolizujących pokój i wolność, przecinających Europę ze wszystkich stron świata. Stanie w parku imienia Otto Freundlichia. W środę zgodzili się na to radni.
– Tak jak Otto Freundlich był abstrakcjonistą, tak ta rzeźba nie jest taka figuratywna, po której można powiedzieć, że to jest pani z donicą czy pan z wiaderkiem, tylko mocno abstrakcyjne. Bardziej bazujące na skojarzeniu, niż na kontakcie z materią – wyjaśnia Magdalena Mijewska, dyrektor Wydziału Kultury w słupskim ratuszu. – To są 4 tony, składające się z dwóch części: płyty, która ma około 2 metry na 1,5, natomiast wysokość drugiej części to około 80-90 centymetrów. Całość jest już prawie gotowa. Dopracowywana jest tylko podstawa – dodaje dyrektor Mijewska.
Dyrektor podkreśla, że przekazanie pomnika zostanie uregulowane odpowiednią umową, która będzie zawierać m.in. kwestie praw autorskich. W razie konieczności, to pozwoli miastu na przeniesienie monumentu w inne miejsce bez konieczności uzyskania zgody autora rzeźby.
Mijewska zwraca jednocześnie uwagę, że współpraca z niemiecką fundacją pozwoli na lepsze promowanie twórczości Otto Freundlicha i Słupska.
INSPIRACJA SŁUPSZCZANINEM
Rudolf Kaltenbach jest założycielem fundacji „Kamienie bez granic”, która od kilkunastu lat wykonuje projekty nawiązujące do idei Drogi Pokoju Otto Freundlicha. Niemiecki artysta chciał połączyć Europę ze wschodu na zachód instalacją ogromnych rzeźb, ale dzieła nie ukończył.
Otto Freundlich był przedstawicielem i jednym z pierwszych twórców sztuki abstrakcyjnej. Urodził się w Słupsku 10 lipca 1878 roku, zginął w obozie koncentracyjnym w Majdanku w 1943 roku.
ODSŁONIĘCIE W LIPCU
Uroczystość odsłonięcia pomnika wraz z wystawami, które będą mu towarzyszyły zaplanowano wstępnie na początek lipca bieżącego roku.
Paweł Drożdż/mimi