Nie żyje Marianna Sankiewicz-Budzyńska. Polska elektronik, do 1992 roku nauczyciel akademicki, organizatorka działalności naukowej i kształcenia. Była jedną z założycielek Polskiego Radia w Gdańsku. Marianna Sankiewicz-Budzyńska zmarła w wieku 97 lat. Msza żałobna odbędzie się 6 czerwca o 12:00 w parafii wojskowo-cywilnej pw. Matki Odkupiciela przy ulicy Matejki w Gdańsku. Pogrzeb o 13:30 na cmentarzu Srebrzysko.
PODSTAWY RADIOFONII I TELEWIZJI
Marianna Sankiewicz-Budzyńska po 1945 roku związała się z Gdańskiem. Tu studiowała na Politechnice Gdańskiej. Zatrudniło ją Polskie Radio, dla którego współtworzyła Radio Gdańsk.
W pracy naukowej specjalizowała się w zagadnieniach związanych z elektroniką i elektroakustyką. Była członkinią Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat łączyła funkcje radiowe i uczelniane torując drogę do współpracy obu placówek – Polskie Radio udostępniało Politechnice Gdańskiej sprzęt, a uczelnia kształciła przyszłe kadry dla radia i rodzącej się wówczas telewizji. Zorganizowała też Pracownię Elektrofonii i Zakład Inżynierii Dźwięku na gdańskiej uczelni, współtworzyła podstawy techniczne polskiej radiofonii i telewizji.
Doc. dr inż. Marianna Sankiewicz-Budzyńska, niezwykle oddany i bliski młodzieży dydaktyk, wychowawca pokoleń studentów, dla których była ogromnym autorytetem, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, była wiceprzewodnicząca i założycielką polskiej sekcji Audio Engineering Society, była prorektor Politechniki Gdańskiej.
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
Doc. Sankiewicz-Budzyńska posiada też piękną kartę zaangażowania społecznego wbrew opresyjnej władzy, rozpoczętą jeszcze w czasach okupacji hitlerowskiej, kontynuowaną później w latach 70. i 80. Broniła studentów zaangażowanych w działania opozycyjne przed szykanami służb PRL.
Zakładając Polską Sekcję AES stała w pierwszym szeregu osób, dzięki którym polskie środowiska naukowe i zawodowe włączyły się w światowy nurt postępu po dekadach izolacji.