Okres letni to dla centrum Gdańska szereg wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Chociażby: Strefa Kibica, Regaty o Puchar Mariny Gdańsk, Zjazd Gdańszczan i Jarmark Świętego Dominika. W związku z tym już 15 czerwca miasto Gdańsk zamierza wprowadzić istotne zmiany w organizacji ruchu. – Celem tych zmian jest przede wszystkim zapewnienie i podwyższenie bezpieczeństwa poruszania się pieszych po Śródmieściu. Nie chcemy ich wprowadzać w samym środku sezonu wakacyjnego, tylko stopniowo przyzwyczajać do nich mieszkańców. Też, żeby te zmiany odczuli mniej negatywnie – komentowała Karina Rembiewska, menadżerka Śródmieścia.
KIBICUJ BIAŁO-CZERWONYM
Wyjątkową zmianą jest utworzenie Strefy Kibica na Targu Węglowym, który na cały sezon letni zostanie wyłączony z ruchu samochodowego. Od 15 czerwca do 15 lipca, plac zmieni się w miejsce wspólnego przeżywania emocji mundialowych i to nie tylko podczas meczów polskiej reprezentacji. Rozgrywki Mistrzostw Świata będą transmitowane na ekranie o łącznej powierzchni około 50 m2. Jednocześnie na terenie strefy będzie mogło przebywać do 5 tys. osób, zostanie ona przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla wszystkich gości będzie dostępna strefa gastronomiczna.
TRANSMITOWANE MECZE
19 czerwca, strefa otwarta w godz. 15:00 – 21:00 / Polska – Senegal / rozpoczęcie meczu – godz. 17.00 / Moskwa 24 czerwca, strefa otwarta w godz. 18:00 – 0:00 / Polska – Kolumbia / rozpoczęcie meczu – godz. 20.00 / Kazań 28 czerwca, strefa otwarta w godzinach 14:00 – 1:00 / Polska – Japonia / rozpoczęcie meczu – godz. 16.00 / Wołgograd.
Anglia – Belgia / rozpoczęcie meczu – godz. 20.00 / Kaliningrad Półfinały:
10 lipca, strefa otwarta w godzinach 18:00 – 0:00 / Sankt Petersburg, rozpoczęcie meczu – godz. 20.00 11 lipca, strefa otwarta w godzinach 18:00- 0:00 / Moskwa, rozpoczęcie meczu- godz. 20.00 Finał:
15 lipca, strefa otwarta w godzinach 15:00 – 21:00 / Moskwa, rozpoczęcie meczu – godz. 17.00
Jeśli Polska awansuje, w strefie pokazane będą kolejne mecze z jej udziałem.
NIE TYLKO PIŁKA
Dodatkowo w strefie kibica przygotowano specjalne atrakcje – turniej piłkarski dla drużyn amatorskich, zawody wioślarskie na ergometrze, prezentacja drużyny Lechii Gdańsk przed sezonem 2018/2019.
W strefie odbędzie się również Dzień Bezpłatnych Badań Profilaktycznych Chorób Nowotworowych. Na Targ Węglowy zawita tzw. „Onkobus”, wyposażony w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.
„BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT MIESZKAŃCÓW”
– Z myślą o bezpieczeństwie i komforcie wszystkich mieszkańców, w tym roku po raz pierwszy zmieniona zostanie organizacja ruchu na okres całych wakacji – mówił Tomasz Wawrzonek, Miejski Inżynier Ruchu.
Zmiany dotyczyć będą organizacji komunikacji zbiorowej oraz ruchu drogowego. Specjalne miejsca przygotowano również dla autokarów turystycznych.
Organizacja ruchu drogowego od 15.06 do 02.09 z wyłączeniem okresu Jarmarku Św. Dominika:
mapa: www.gdansk.pl
Ruch jednokierunkowy oraz dodatkowe miejsca postojowe na ulicach:
Podwale Staromiejskie – Grodzka – Wapiennicza (od skrzyżowania z ul. Lawendową do ul. Stara Stocznia) – w relacji do ul. Stara Stocznia Igielnicka – Stolarska (od skrzyżowania z ul. Podwale Staromiejskie do skrzyżowania z ul. Refektarską) – w relacji do ul. Łagiewniki Olejarna – Browarna – w relacji do ul. Podwale Staromiejskie
Ruch jednokierunkowy na ulicy:
Grobla III – w relacji do ul. Świętojańskiej.
Odwrócony ruch jednokierunkowy na ulicach:
Św. Ducha (od skrzyżowania z ul. Węglarską do skrzyżowania z ul. Złotników) – w relacji do ul. Złotników. Wjazd do Strefy Ograniczonej Dostępności będzie odbywał się ulicami Targ Drzewny, Św. Ducha. Wyjazd ulicami Węglarską, Złotników, Przędzalniczą Złotników w relacji do ul. Szerokiej.
Ruch dwukierunkowy:
Fragment ul. Przędzalniczej.
Zmiany ruchu na poszczególnych ulicach są uzależnione od decyzji o remoncie ulicy Złotników.
JARMARK ŚW. DOMINIKA
Organizacja ruchu podczas Jarmarku Świętego Dominika od 19.07 do 25.08:
mapa: www.gdansk.pl
Wszystkie ulice objęte handlem znajdować się będą w strefie zakazu ruchu za wyjątkiem posiadaczy identyfikatorów MTG, która obowiązywać będzie w godz. 10:00 – 20:00
Zamknięcie Targu Węglowego dla ruchu za wyjątkiem posiadaczy identyfikatorów MTG
Wprowadzenie układu jednokierunkowego na ul. Podwale Staromiejskie (odc. Lawendowa – Targ Rybny), Grodzka
Wprowadzenie układu jednokierunkowego na ul. Stolarskiej
Wprowadzenie układu jednokierunkowego na ul. Olejarna
Wyznaczenie miejsc postojowych na ulicach: Podwale Staromiejskie, Grodzka, Stolarska, Olejarna
Zamknięcia dla ruchu za wyjątkiem posiadaczy identyfikatorów MTG ulic: Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Św. Ducha (odc. Złotników – Bosmańska), Szeroka (odc. Złotników – Bosmańska), Grobla I, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Straganiarska (odc. Warzywnicza – Grobla III), Most Zielony
KOMUNIKACJA MIEJSKA
Trasa autobusu linii 100 do końca wakacji:
Autobus poruszał się będzie trasą zastępczą: Dworzec Główny – Targ Drzewny – Podwale Staromiejskie – Igielnicka – Aksamitna – Łagiewniki – Wały Piastowskie – Dworzec Główny, tj. z pominięciem Targu Węglowego, Ogarnej, Długiego Targu, Szerokiej, Targu Rybnego
W zależności od frekwencji odwiedzających strefę kibica na Targu Węglowym, po zakończeniu meczów zostaną uruchomione dodatkowe kursy na liniach autobusowych i tramwajowych.
W trakcie Jarmarku Św. Dominika, w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę od godz. 23:00 do godz. 03:00 będzie funkcjonowała nocna linia tramwajowa N0 co 30 minut.
Trasa: Łostowice – Chełm – Dworzec Główny – Opera – Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dworzec Główny – Chełm – Łostowice. Dodatkowo, po zakończeniu pokazów sztucznych ogni i większych koncertów po ceremonii otwarcia i zakończenia jarmarku, zostaną uruchomione dodatkowe kursy na liniach autobusowych i tramwajowych w kierunku Łostowic, Chełmu, Oruni, Pruszcza, Stogów, Piecek-Migowa, Brzeźna, Nowego Portu, Zaspy, Przymorza, Oliwy, Wrzeszcza.
AUTOKARY
Do krótkotrwałego postoju (do 10 minut) autokary będą mogły się zatrzymać na buspasie w Podwalu Przedmiejskim. Parking dla autokarów wyznaczono na ul. Długie Ogrody/Podwale Przedmiejskie na wysokości ul. Seredyńskiego (wjazd od ul. Długie Ogrody) Postój płatny w Strefie Płatnego Parkowania możliwy jest również na ul. Podwale Grodzkie (na odcinku od Bastionu Św. Elżbiety do ul. Hucisko), Starej Stoczni (przy Muzeum II Wojny Światowej).
ADRESY PŁATNYCH PARKINGÓW DLA SAMOCHODÓW JEDNOOSOBOWYCH
Ul. Podwale Grodzkie 6 (wjazd od ul. Rajskiej)
Ul. 3 Maja (przy PUP)
Ul. Karmelicka (wjazd od ul. Elżbietańskiej)
Ul. Gnilna (Centrum Handlowe)
Ul. Gradowa
Ul. Katarzynki
Ul. Św. Ducha (przy Targu Drzewnym)
Ul. Podwale Staromiejskie (wjazd od Ul. Furty)
Europejskie Centrum Solidarności (wjazd od ul. Nowomiejskiej)
Ul. Rogaczewskiego
Ul. Rogaczewskiego/Ul. 3 Maja
Ul. Ołowianka (Polska Filharmonia Bałtycka)
Ul. Rzeźnicka
Ul. Pszenna
Ul. Angielska Grobla
Ul. Łąkowa (Akademia Muzyczna)
Ul. Długie Ogrody/Ul. Seredyńskiego (parking dla autokarów)
Ul. Gdyńskich Kosynierów ( Park Kubaturowy, wjazd od ul. Dyrekcyjnej)
Targ Sienny 7 (Centrum Handlowe wjazd od Rogaczewskiego)
Dodatkowo w niedawno powstałym Forum Gdańsk znajduje się 1030 nowych miejsc parkingowych.
Parkowanie w sektorach Stare Miasto, Główne Miasto, Wrzeszcz, Jelitkowo (01.07-31.08) jest płatne od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00, natomiast parkowanie w dzielnicy Aniołki, Oliwie i na Przymorzu jest płatne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00. W soboty niedziele i święta parkowanie w tych sektorach jest bezpłatne.
GDAŃSKIE CENTRUM KONTAKTU
Mieszkańcy otrzymają w najbliższych dniach ulotki z mapką oraz informację o wprowadzanych zmianach. Wszelkie uwagi i pytania w związku ze zmianami organizacji ruchu w sezonie wakacyjnym kierowali do Gdańskiego Centrum Kontaktu, drogą telefoniczną 58 52 44 500 lub e-mailową gck@gdansk.gda.pl.
oprac. mimi