Międzynarodowi specjaliści, przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Obrony Narodowej, NATO, U.S. Naval Academy, Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa, a także samorządowcy reprezentanci służb i przedstawiciele biznesu spotkali się w gdańskiej sali BHP. Dyskutowali o cyberbezpieczeństwie i zagrożeniach związanych z atakami, między innymi, na systemy strategiczne.
Międzynarodową konferencję „Europejskie i transatlantyckie doświadczenia w walce z zagrożeniami w cyberprzestrzeni” zorganizowała poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga.
PRZENIEŚĆ NA POLSKI GRUNT
– Podkomisja Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, którą kieruję od początku tej kadencji, zajmuje się między innymi sprawą bezpieczeństwa w sieci, a także aspektami wojskowymi obrony infrastruktury krytycznej. ten temat stał się wiodącym we współpracy między Unią Europejską i NATO. Te doświadczenia, które są moimi codziennymi doświadczeniami w Parlamencie Europejskim, nie przenoszą się na polski grunt – tak argumentowała potrzebę zorganizowania konferencji Anna Fotyga.
DEBATA SPECJALISTÓW
Na przykładach ataków cybernetycznych z ostatnich lat omówiono ofensywny potencjał Rosji, Chin czy Iranu. Skupiono się także na rosnącej aktywności grup przestępczych i organizacji terrorystycznych. Natomiast specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i Europy wskazywali narzędzia służące do walki z cyberatakami. W dyskusjach uczestniczyli także przedstawiciele sektora prywatnego, w tym globalnych amerykańskich koncernów.
Natomiast w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim przedstawiony zostanie raport dotyczący cyberobrony. Jego kontrsprawozdawcą będzie europoseł Anna Fotyga, organizatorka piątkowej konferencji.
Daniel Wojciechowski/mili