Komiks o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powstał w Sopocie z inicjatywy członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Atrakcyjna forma przekazu ma sprawić, że publikacja zainteresuje szerokie grono mieszkańców Sopotu, w tym młodzież i dzieci, które są ofiarami lub świadkami przemocy, a nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.
– Komiks jest odpowiedzią na problemy, z którymi stykają się codziennie pracownicy MOPS w Sopocie i my wszyscy, kiedy dowiadujemy się, jak dużo zła wydarza się w rodzinach. To nie dotyczy wyłącznie przemocy fizycznej, ale często przemocy psychicznej, która bywa o wiele bardziej dotkliwa. Przygotowując tę publikację, myślano o takim języku dotarcia do ludzi, żeby wszystko było proste, czytelne i atrakcyjne dla osób w różny wieku, czyli nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla młodzieży i dla dzieci, bo to one najczęściej padają ofiarą różnych aspektów przemocy – mówi wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula.
„TO MOŻE SIĘ DZIAĆ W SOPOCIE”
Broszurka zawiera cztery opowieści i nosi tytuł „Historie o Życiu”.
– Pierwsza jest historia o starszej pani, która mieszka z dorosłym synem zabierającym jej emeryturę. W Sopocie, mieście, w którym mieszka dużo starszych osób, takie sytuacje mogą mieć miejsce. Druga historia opowiada o żonie osaczonej przez zaborczego męża. Trzecia opowieść przedstawia problem przemocy wobec dziecka i ukazuje opresyjnego, nieustannie krytykującego dziecko rodzica. W tej historii ważna jest rola sąsiadów. Czwarta historia mówi o konflikcie na linii rodzic – dziecko, w którym obecna jest przemoc fizyczna. Nie chcę zdradzać więcej, zachęcam wszystkich, żeby sięgnęli po ten informator – mówi Wojciech Boduszyński, z-ca przewodniczącego sopockiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Każda historia kończy się wezwaniem do działania i wskazuje instytucje, do których można się zgłosić, by zapobiec problemowi sąsiadów lub poprosić o pomoc we własnej sprawie.
„KRÓTKIE HISTORIE Z ŻYCIA”
Idea stworzenia informatora w formie komiksu powstała podczas prac członków Zespołu Interdyscyplinarnego, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji (policji, ośrodka pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych).
Pomysłodawcą był członek zespołu z ramienia sopockiej Policji, kierownik rewiru dzielnicowych Lesław Mackiewicz. Scenariusz napisali psychologowie z Punktu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie – Agnieszka Januszewska i Maja Woźnicka. W oparciu o swoje doświadczenia zawodowe stworzyły historie, z którymi mogą identyfikować się odbiorcy na różnych poziomach – jako osoba doświadczająca przemocy, osoba stosująca przemoc czy świadek. Stąd nazwa informatora „Krótkie historie o życiu”. Stroną graficzną zajął się Adrian Lipiński.
GDZIE MOŻNA DOSTAĆ KOMIKS?
Wersję fizyczną informatora-komiksu będzie można znaleźć w siedzibie MOPS, magistracie, komisariacie, sądzie, ale też w instytucjach kultury. Wersja elektroniczna znajdzie się na stronach www.mopssopot.pl, www.sopot.pl, www.sopot.policja.gov.pl. Publikujemy ją także na radiogdansk.pl. Zachęcamy do lektury i rozpowszechniania informatora, by jak najwięcej osób wiedziało, gdzie znaleźć pomoc i jak reagować w trudnych sytuacjach.
Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl