Na gdańskim cmentarzu Srebrzysko po raz drugi pochowano Arkadiusza Rybickiego. Zmarły w katastrofie smoleńskiej poseł Platformy Obywatelskiej i współzałożyciel Ruchu Młodej Polski miesiąc temu został ekshumowany. „Arama” Rybickiego żegnali rodzina, bliscy i przyjaciele.
Przed godziną dwunastą na głównej alei cmentarza Srebrzysko uczestnicy ceremonii pogrzebowej położyli długą na kilkanaście metrów flagę Polski. Taką flagę przyniesiono również na majowy protest przeciwko ekshumacji Arama Rybickiego.
– Aram… Polska, której służyłeś całe życie, która była dla ciebie bardzo ważna, może najważniejsza, oddaje ci dzisiaj hołd – mówiła siostra zmarłego Bożena Rybicka-Grzywaczewska. – To jest biało-czerwona rozpostarta przed twoim grobem. Bardzo proszę abyśmy unieśli tę flagę na moment opuszczania trumny do grobu. Tak żegna cię Polska, to jest nasza kompania honorowa – dodała. Po tych słowach uczestnicy ceremonii unieśli długą na kilkanaście metrów flagę Polski, a trumnę ze szczątkami Arkadiusza Rybickiego złożono do grobu.
SYMBOLICZNA KOSZULKA
Andrzej Kowalczys, gdański radny PO oraz przyjaciel Arama Rybickiego przyniósł na cmentarz niebieską koszulkę z numerem 2, w której Aram Rybicki grywał w piłkę nożną z przyjaciółmi. – Aram był naszym obrońcą i kapitanem. To trudny moment i trudne chwile dla nas przyjaciół i również członków drużyny, w której grał – mówił Andrzej Kowalczys w rozmowie z Radiem Gdańsk. – Oprócz tego, że chciał zmieniać Polskę i walczył o Polskę demokratyczną, o zmiany ustrojowe w naszym kraju, to kochał piłkę nożną. Stąd ta koszulka, ten symbol. Aram patrząc na nas z góry gra na niebieskim boisku. Myślę, że byłby zadowolony. To taki gest ze strony naszej drużyny. Osiem lat temu była wielka żałoba, dzisiaj miesza się to z uczuciami upokorzenia. Aram, jesteś z nami – dodał gdański radny.
Fot. Gdańsk.pl/Grzegorz Mehring
Arkadiusz Rybicki był działaczem opozycyjnym w okresie PRL-u. Był związany między innymi z Ruchem Młodej Polski i z Solidarnością. To on razem z Maciejem Grzywaczewskim spisał 21 postulatów Sierpnia 80. Po roku 1989 był między innymi wiceministrem kultury oraz posłem na Sejm. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.
DZIAŁANIA PROKURATURY
Zdaniem prokuratury należy dokonać ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy żeby dokładnie zbadać jej przyczyny. Prokuratura Krajowa ujawniła, że dotychczas znaleziono 69 szczątków ludzkich, pochodzących od 26 osób, w trumnach innych ofiar katastrofy; dwa ciała zostały zamienione. Nieprawidłowości – jak już informowano wcześniej – stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.