Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej świętuje 45-lecie istnienia. Od 1973 roku prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą, promując tradycję i historię Kociewia.
– Dokumentowanie Kongresów Kociewskich, dokumentowanie Biesiad Literackich, szósty tom słownika biograficznego – to tylko część działań towarzystwa w ostatnim czasie – mówi Urszula Ossowska, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej.
OD 1973 ROKU
Jak przypomina Ryszard Szwoch, historia towarzystwa rozpoczęła się w 1973 roku. Podczas jednego ze spotkań grupa 35 aktywistów przekształciła Zrzeszenie Kociewskie w nową organizację – Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej. Wśród założycieli byli, m.in. Tadeusz Kubiszewski i Barbara Bortliczek.
SKARBNICA WIEDZY
Stowarzyszenie zajmuje się organizacją sympozjów i konkursów. Wśród nich jest konkurs na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą Kociewia. Stowarzyszenie prowadzi też działalność edytorską. – Działalność towarzystwa jest nie do przecenienia. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na archiwum kociewskie. To skarbnica wiedzy o mieście i regionie. To wiedza o nas samych – podsumowuje Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego.
Tomasz Gdaniec/pOr