Na rewolucyjny pomysł wpadli członkowie Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców „Autos” w Łodzi. Ich zdaniem z egzaminu praktycznego na prawo jazdy powinna zostać usunięta część przeprowadzana na placu manewrowym. W tym celu przygotowali petycję, którą planują złożyć do Ministra Infrastruktury.
„ŁUK I GÓRKA” TYLKO NA KURSIE
Stowarzyszenie chce, aby kandydaci na przyszłych kierowców nie wykonywali podczas egzaminu tzw. „łuku i górki”. Ich zdaniem te umiejętności nie przydają się w codziennej jeździe, a czas spędzony na placu można by lepiej wykorzystać, np. ucząc się jazdy po mieście albo wyjeżdżając poza teren zabudowany.
PORD W OPOZYCJI
Przeciwni idei łódzkiego stowarzyszenia są pracownicy Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ich zdaniem plac manewrowy jest niezbędnym elementem podczas egzaminów na prawo jazdy, a przede wszystkim pozwala ocenić, czy młody kierowca nie będzie stanowić zagrożenia w ruchu drogowym.
– Plac manewrowy to ta część egzaminu, gdzie kandydaci mają możliwość poznania zarówno samochodu, jak i egzaminatora. Osoby, które mają problem podczas wykonywania łuku i górki, nie powinny wyjeżdżać od razu w miasto. Nie wpłynęłoby to dobrze na bezpieczeństwo ruchu drogowego – mówił Marcin Dzięgielewski, egzaminator nadzorujący z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
GDAŃSCY KANDYDACI MYŚLĄ PODOBNIE
Podobne stanowisko mają młodzi gdańszczanie, przystępujący do swoich egzaminów. – Oczywiście największe doświadczenie zbierzemy podczas jazdy po mieście, ale podstawowe umiejętności mijania musimy pokazać na placu. Plac manewrowy daje możliwość zapoznania się z samochodem, wyczucia go oraz nabrania pewności. Umiejętności manewrowania samochodem, które pokazujemy na placu, wykorzystujemy przecież w praktyce – mówili przyszli kierowcy.
PRZEPUSTKA DO JAZDY PO MIEŚCIE
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, „łuk i górka” to dwa elementy, których zaliczenie jest konieczne, żeby móc przystąpić do drugiej części egzaminu praktycznego. Bez ich pozytywnego zaliczenia, wyjazd na ulice jest niemożliwy.
mkul