Absolutorium dla zarządu z wykonania budżetu, podwyżki dla pracowników instytucji artystycznych i obniżenie pensji dla marszałka. Między innymi o tym decydowali w poniedziałek radni podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.
Zarząd Województwa Pomorskiego otrzymał od radnych sejmiku absolutorium za wykonany budżet w 2017 roku. Nie było jednomyślności w głosowaniu. Opozycja zwróciła uwagę na nieumiejętną realizację inwestycji drogowych i zadań związanych ze służbą zdrowia. Chodzi między innymi o kłopoty szpitala w Kościerzynie. Te zarzuty nie były zaskoczeniem dla marszałka, który dostrzega problemy.
SĄ PROBLEMY
– Niewykonanie wszystkich zamierzonych działań na drogach wojewódzkich wynika z sytuacji rynkowej firm pracujących na drogach. To jest przede wszystkim problem z doborem pracowników. W jednym przypadku musieliśmy zerwać kontrakt, bo firma zażądała znaczących podwyżek, a na to nie mogliśmy się zgodzić. A w przypadku Kościerzyny dostrzegamy, że zarząd szpitala doprowadza do zadłużenia placówki i będą musiały być podjęte decyzje przez radę nadzorczą i udziałowców tej spółki – mówi marszałek.
ZA MAŁO MERYTORYCZNEJ DYSKUSJI?
Zdaniem radnego Jerzego Barzowskiego z Prawa i Sprawiedliwości polityka drogowa zarządu mogłaby być prowadzona skuteczniej, dzięki ścisłej współpracy z poszczególnymi samorządami. – Tu jest potrzebna współpraca z powiatami, gminami i ustalenie pewnego programu. Chodzi o to, by te samorządy mogły się przygotować. Do tego potrzebna jest solidna, merytoryczna dyskusja. Także z opozycją – zaznacza radny.
OBNIŻKA PENSJI MARSZAŁKA
Po przyjęciu sprawozdania i głosowaniu za absolutorium z wykonania budżetu radni dyskutowali nad uchwałą obniżającą pensję marszałka. Ma to związek z uchwaloną przez sejm w połowie maja nowelizacją ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Przewiduje ona obniżenie pensji parlamentarzystów o 20 procent. Po dość burzliwej dyskusji radni przyjęli uchwałę. Za głosowało 16 radnych, 1 osoba była przeciw, 9 wstrzymało się od głosu.
PODWYŻKI W INSTYTUCJACH KULTURALNYCH
Na podwyżki za to mogą liczyć pracownicy instytucji artystycznych. Dzięki zwiększonej dotacji w budżecie na kulturę pensje w tym sektorze wzrosną średnio o 400 złotych. Wcześniej podwyżki przyznano też muzealnikom. – Teraz ta pula się powiększy o pracowników największych instytucji takich jak: Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny, Opera Bałtycka i Filharmonia Bałtycka. W obu przypadkach jest to suma obliczona na 400 złotych na osobę plus koszty, które są po stronie pracodawcy – mówi Władysław Zawistowski Dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Podwyżki będą obowiązywać z datą wsteczną odpowiednio od kwietnia i od maja.
Dodatkowa kwota, która zostanie przeznaczona na instytucje kultury – w tym na podwyżki – wyniesie w tym roku ponad 4 miliony 300 tysięcy złotych.
Aleksandra Nietopiel/mkul