Wytypowano 213 tytułów książek, z których 100 zostanie wyłonionych w ogólnym głosowaniu. Pozycje zaproponowali naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego i działacze społeczni, a także sami czytelnicy.
Książki zostały podzielone na 10 kategorii – jak podkreślają organizatorzy – nieoczywistych i łamiących kanony obecnego podziału literatury. Są to pozycje, które prezentują szeroko rozumianą perspektywę feministyczną, postrzeganą jako wrażliwość na płeć i niezgodę na różne formy nierówności.
WSTRZĄSNĄĆ MYŚLENIEM O LITERATURZE
– Zależało nam na tym, żeby ten ranking troszeczkę wstrząsnął takim tradycyjnym myśleniem o literaturze w kategorii gatunków czy literatury wysokiej i niskiej. Tu są wszystkie możliwe gatunki, literatura pisana przez mężczyzn, chociaż w dużej mierze jednak przez kobiety – wyjaśnia doktor Monika Żółkoś z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Natomiast Elżbieta Rutkowska z Krytyki Politycznej w Trójmieście podkreśla, że ranking został przygotowany, by pokazać kierunek – co czytać, w co warto się zagłębić.
GŁOSOWANIE NA FACEBOOKU
Ponad 200 zebranych propozycji podzielono na 10 grup tematycznych. Głosowanie, w którym wyłonionych zostanie 100 książek, rozpocznie się w czwartek na Facebooku. Potrwa do 12 lipca. Wybrane książki będą dostępne między innymi w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Gdańsku.
Projekt „100 książek na 100 lat” przygotowały: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście i Stowarzyszenie WAGA we współpracy z Trójmiejską Akcją Kobiecą oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.
Głosować można >>> TUTAJ
Daniel Wojciechowski/pOr