Sezon „absolutoryjny” trwa w najlepsze. Cały czas docierają do nas informacje, że kolejny burmistrz czy prezydent uzyskał albo nie – absolutorium. Co to właściwie oznacza? Czy ma jakikolwiek wpływ na dalsze rządy określonego włodarza? Zapytaliśmy politologa.
Absolutorium to akt wyrażający pozytywną ocenę działalności finansowej w określonym okresie (na ogół roku). Udziela go uprawniony organ stanowiący (na szczeblu samorządowym jest to rada miasta) dla organu wykonawczego, czyli prezydentów i burmistrzów miast. Przed podjęciem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego rozpatruje całoroczne sprawozdanie z wykonanego budżetu. Zawiera ono wszystkie zestawienia dochodów i wydatków przeznaczonych na inwestycje w danym roku.
– Rady miasta w swoich kompetencjach kontrolują prezydentów i burmistrzów. Nie tylko badają czy budżet został wykonany zgodnie z prawem, ale również zwracają uwagę kryteria rzetelności, gospodarności i celowości. W oparciu o łączny bilans wszystkich wymagań organ stanowiący udziela absolutorium. Nie jest to jednak ocena, czy ta działalność była słuszna, czy nie – mówi Andrzej Skiba, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego.
BŁĘDNA TEORIA
Wbrew pozorom nieudzielenie absolutorium nie niesie żadnych konsekwencji dla prezydentów miast i burmistrzów. Ocena budżetu ma wpływ wyłącznie wizerunkowy.
– Nieudzielenie absolutorium to raczej gest polityczny i wizerunkowy. Na pewno nie skutkuje to w skróceniu kadencji organów wykonawczych, czy nie wpływa na możliwość udziału tego organu w następnych wyborach samorządowych. Lepiej jest, kiedy prezydent/burmistrz uzyskują absolutorium, ale nie jest to tak naprawdę zależne od nich. Wszystko warunkuje liczba zwolenników w radzie miasta – dodaje Andrzej Skiba.
ODWOŁANI TYLKO PRZEZ REFERENDUM
Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje jednak sposobność do odwołania organu wykonawczego po nieuzyskaniu absolutorium. W tej sytuacji istnieje możliwość złożenie wniosku o referendum. Wtedy rada miasta musi przegłosować bezwzględną większością głosów rozpisanie głosowania. Ostateczna decyzja należy do wyborców, którzy jako suweren demokratycznego państwa prawa mogą zagłosować za utrzymaniem danego włodarza na stanowisku, bądź nie.
mkul/mmt