Korki uliczne jak zator w tętnicy. Jeśli chodzi o ludzkie życie, czas to kluczowy czynnik, dlatego tak ważne są korytarze życia. „Podziel się drogą!” – namawiamy w kampanii Radia Gdańsk i PKN Orlen i prezentujemy wyjątkową animację. Wyruszamy w drogę z myślą, że dojedziemy na miejsce bezpiecznie. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Film Grażyny Rigall i Konrada Kulczyńskiego w prosty sposób pokazuje, jak można pomóc w ratowaniu ludzkiego życia. W ciągu kilku minut w organizmie mogą zajść nieodwracalne zmiany, dlatego tak ważne jest, by karetka dojechała do poszkodowanych na czas.
Czy trudno jest stworzyć taką animację? Zapytaliśmy autorów. – Powstała z wykorzystaniem techniki wycinankowej animacji poklatkowej oraz elementami animacji malarskiej – tłumaczy Konrad Kulczyński, reżyser. Jak dodaje, wycinankowa animacja poklatkowa jest wyjątkowo czasochłonną i wymagającą dużej cierpliwości techniką.
– Na jedną sekundę przypada pomiędzy 12 a 25 zdjęć, a każdy z ruchomych obiektów wykorzystywanych w danym ujęciu, musi zostać odpowiednio poruszony przed każdym kolejnym zdjęciem – tłumaczy.
Animacja jest jednak wyjątkowa nie tylko ze względu na wykorzystaną technikę. – Sądzę, że udało nam się wspólnie stworzyć ciekawy scenariusz, stosując nietypowe porównanie korków ulicznych z zatorem tętniczym – mówi Kulczyński. Jak dodaje, klasyczna animacja poklatkowa ma swój specyficzny urok. Pomaga „ożywić” obiekty stworzone, w tym przypadku z papieru, i dzięki temu pokazać nietypową opowieść. – Daje nam ona możliwość opowiadania historii, które ciężko byłoby nam opowiedzieć korzystając z innych technik – dodaje jeden z twórców filmu.
Autorzy animacji stworzyli w technice poklatkowej już dwa wideoklipy do muzyki Grzegorza Nawrockiego, z których jeden był nominowany do nagrody „DOKI 2017”, a drugi weźmie udział w konkursie Polskich Filmów Animowanych, na festiwalu „Animator” w Poznaniu.
Więcej na temat kampanii „Podziel się drogą!” można przeczytać TUTAJ.
mar