1000 stoisk i wystawców z 12 krajów. 29 koncertów na Targu Węglowym oraz 12 spektakli. Dodatkowo, w tym roku organizatorzy posłuchali miłośników zwierząt i zrezygnowali ze słynnego pokazu fajerwerków, który od wielu lat towarzyszył otwarciu i zamknięciu imprezy. W zamian zobaczymy laserowe wizualizacje. Uroczysta ceremonia otwarcia Jarmarku rozpocznie się 28 lipca. Z tej okazji 16 trębaczy odegra hejnał mariacki, złożony z 758 nut.
– Jarmark będzie jak najsmaczniejsza spiżarnia. Pełna wiktuałów z Pomorza, z całej Polski i z całego świata. Będzie też manufakturą, będzie można znaleźć przedmioty wytwarzane ręcznie, absolutnie niepowtarzalne, z pomysłem, z pasją. Będzie też taka ciekawostka – biżuteria z bursztynem, w którym umieszczone jest DNA. To może być DNA nasze albo bliskiej osoby – zapowiada Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich.
WYSTAWCY Z 12 KRAJÓW
Po raz pierwszy w powojennej historii Jarmarku dominikanie z kościoła św. Mikołaja będą mieli swoje stoisko na ul. Pańskiej. Będą na nim oferować głównie książki i wydawnictwa sakralne. Oprócz tego na Jarmarku będziemy gościć wystawców z 12 krajów: Austrii, Białorusi, Estonii, Francji, Hiszpanii, Indii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
rzemiosło, artyści, pamiątki: Tkacka, ul. Kołodziejska, ul. Węglarska, ul. Grobla I, ul. Grobla III, ul. Grobla IV, Zielony Most, Długie Pobrzeże, ul. Szeroka, ul. Straganiarska,ul. Rybackie Pobrzeże
przysmaki regionalne, produkty lokalne i tradycyjne: Szeroka, ul. Pańska,ul. Węglarska, ul. Grobla II, ul. Grobla IV, Targ Węglowy, Zielony Most, ul. Rybackie Pobrzeże, Targ Węglowy
kolekcjonerzy, pchli targ: Podwale Staromiejskie, ul. U Furty, Targ Rybny
gastronomia:Targ Węglowy, ul. Szeroka, Podwale Staromiejskie, ul. Pańska, ul. Rybackie Pobrzeże, Park Świętopełka, ul. św. Ducha
handel jednodniowy – artyści i rzemiosło: Rybackie Pobrzeże
nowość: strefa moda and design, ul. Straganiarska
29 KONCERTÓW
Jarmark to również wspaniała muzyczna uczta. W tym roku na Targu Węglowym będziemy mogli zobaczyć artystów z bardzo szerokiego przekroju muzycznego. Również takich, którzy cieszą się milionami odsłon swojej twórczości w serwisach streamingowych.
28 lipca / sobota
MERY SPOLSKY
scena / Targ Węglowy / 20.00
NATALIA NYKIEL
scena / Targ Węglowy / 21.30
POKAZ LASEROWY
/ po koncercie
29 lipca / niedziela
POLA RISE
scena / Targ Węglowy / 21.00
31 lipca /wtorek
KONCERTY POD GWIAZDAMI
MUZYKA ŚWIATA, BALLADY I ROMANSE
Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers Swing Orchestra
scena / Plac Kobzdeja / 20.00
1 sierpnia / środa
KONCERTY POD GWIAZDAMI
Z MUZYKĄ PIĘKNIEJ ŻYĆ!
– bo piękno na to jest, by zachwycało (C.K. Norwid)
scena / Plac Kobzdeja / 20.00
3 sierpnia / piątek
THE DUMPLINGS
scena / Targ Węglowy / 21.00
4 sierpnia / sobota
BOVSKA
scena / Targ Węglowy / 21.00
5 sierpnia / niedziela
KONCERT CARILLONOWY NA 48 DZWONÓW I NIE TYLKO
PAUL MAASSEN – HOLANDIA
scena / Targ Węglowy / 19.00 i 21.00
7 sierpnia / wtorek
KONCERTY POD GWIAZDAMI
SEX APPEAL LAT 30. i 40.
Henryk Wars i George Gershwin
scena / Plac Kobzdeja / 20.00
8 sierpnia / środa
KONCERTY POD GWIAZDAMI
WIELKA KLASYKA
scena / Plac Kobzdeja / 20.00
10 sierpnia / piątek
BARBARA WROŃSKA
scena / Targ Węglowy / 20.30
11 sierpnia / sobota
JAZZ BAND MŁYNARSKI – MASECKI
scena / Targ Węglowy / 20.30
12 sierpnia / niedziela
niXes
scena / Targ Węglowy / 20.30
14 sierpnia /wtorek
KONCERTY POD GWIAZDAMI
GALICIA FOLK BAND / Lwów
scena / Plac Kobzdeja / 20.00
15 sierpnia / środa
KONCERTY POD GWIAZDAMI
DLA CIEBIE ŚPIEWAM…
Koncert tenorów
scena / Plac Kobzdeja / 20.00
17 sierpnia / piątek
ŁONA, WEBBER & THE PIMPS
scena / Targ Węglowy / 20.30
18 sierpnia /sobota
KONCERT NA KRÓLEWSKIM SZLAKU
KRÓLEWSKA ORKIESTRA SALONOWA
scena / Targ Węglowy / 20.30
19 sierpnia /niedziela
MESAJAH
scena / Targ Węglowy / 20.30
POKAZ LASEROWY
/ po koncercie
WIELKA KARUZELA
Tegoroczną nowością, która stanie na Targu Rybnym, jest Karuzela Gdańska. Jej lokalizacja wzbudziła nieco kontrowersji. Karuzela została wykonana we Włoszech, w stylu weneckim, ale z wyraźnie gdańskimi akcentami, z ręcznie malowanymi rzeźbami i ruchomymi figurami.
– Karuzela Gdańska to największa nowość tegorocznego Jarmarku. Będzie miała dwa poziomy, 11 metrów wysokości, 12 metrów średnicy i jednocześnie będzie mogło zakręcić się na niej 78 pasażerów – mówi Anna Barbasiewicz, rzeczniczka firmy Barbaco, właściciela karuzeli.
OSIEM WIEKÓW TRADYCJI
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych zachowanych opisów Jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: „W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim”.
Przez wieki do Gdańska przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Pokazywane były też egzotyczne zwierzęta. Zapiski o Jarmarku pojawiały się też we wspomnieniach Joanny Schopenhauer i w encyklopedii Glogera. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Ale, co ważne, to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.
mm