Znajdą pracę i nocleg, skontaktują z urzędem, konsulem czy strażą graniczną. 1 sierpnia w Gdańsku zacznie działać Punkt Pomocy Cudzoziemcom. Powstał przede wszystkim z myślą o Ukraińcach.
Punkt Pomocy Cudzoziemcom znajduje się w Gdańskim Urzędzie Pracy, nieopodal dworca PKS. Lokalizacja jest nie bez znaczenia. To właśnie dworzec PKS jest pierwszym miejscem, z jakim mają styczność cudzoziemcy, którzy przyjechał do Gdańska szukać pracy.
– Często jest tak, że te osoby albo zostają wprowadzone w błąd, albo oszukane. Po przyjeździe, na miejscu okazuje się, że obiecany pracodawca wcale nie czeka na dworcu. I ten nasz punkt powstał właśnie z myślą o takich sytuacjach, i o takich osobach, które są już w mieście i mają jakiś problem – mówi Roland Budnik dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. – Pomożemy znaleźć pracę czy nocleg, ale też załatwić formalności urzędowe, związane na przykład z legalnością pobytu czy pozwoleniem na pracę – dodaje dyrektor.
ROZWIĄZYWANIE KONKRETNYCH PROBLEMÓW
Urząd porozumiał się m.in. z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku, Związkiem Ukraińców w Polsce, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, Fundacją Crossroads-Zatoka Gdańska, Pomorską Izbą Rzemieślniczą, Pracodawcami Pomorza, Towarzystwem Pomocy Św. Brata Alberta oraz gdańskimi parafiami, prawosławną i grekokatolicką, dzięki czemu może pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów osób, które się zgłoszą.
O Punkcie Pomocy Cudzoziemcom już od kilku dni informują plakaty i bilbordy, rozwieszone na gdańskim PKS-ie. Znajduje się na nich między innymi numer telefonu, adres mailowy i stacjonarny – wszystko w języku ukraińskim. Oprócz punktu działa też całodobowo infolinia.
Od 1 sierpnia Punkt Pomocy Cudzoziemcom mieścił się będzie na I piętrze, w pok. nr 123 w siedzibie Gdańskiego Urzędu Pracy. Z usług Punktu można korzystać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00. Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 058 732-53-97.
Aleksandra Nietopiel/mk