W V edycji InnovaBio Pomorze studenci nauk przyrodniczych oraz uczniowie klas licealnych mierzą się z takimi wyzwaniami jak stworzenie receptury kremu zawierającego ekstrakt z bursztynu czy produkcja knotów ograniczających wydzielanie szkodliwych oparów podczas palenia świec. Celem projektu jest realizacja badań z zakresu life science – nauki skupiającej się na żywych organizmach, rozwijającej się dzięki postępowi technologicznemu w biotechnologii i biologii molekularnej. W poprzednich edycjach uczestnicy pracowali m.in. nad wyprodukowaniem kolagenu i kwasu hialuronowego z kurzych jaj i pozyskiwaniem z owoców ekstraktu o właściwościach przeciwnowotworowych.
Już po raz piąty cztery zespoły, w skład których wchodzi po czterech wyłonionych w rekrutacji studentów oraz uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, przeszły dwutygodniowe szkolenia oraz przygotowały kosztorysy i programy swoich działań. Stanowiło to wstęp do realizacji projektów takich jak poszukiwanie cząsteczek o charakterze antybakteryjnym w roślinach (inicjatywa Uniwersytetu Gdańskiego) i opracowanie knotów eliminujących szkodliwe substancje z oparów towarzyszących paleniu się świec (pomysł Margab). Oprócz tego, beneficjenci InnovaBio Pomorze zajmą się produkcją kremu, w którego skład wchodziłby posiadający cenne właściwości ekstrakt z bursztynu (plan Izabeli Ryskiej) oraz analizą pozyskanych dzięki nowej metodzie związków aktywnych zawartych w owocach aronii (projekt firmy Vianat). Miejscem przeprowadzania badań jest niezmiennie Bio Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego.
InnovaBio daje studentom i uczniom możliwość realizacji zadań wynikających z faktycznych potrzeb i oczekiwań rynku biotechnologicznego, pracy w warunkach laboratoryjnych i zwiększenia swych kompetencji, zaś przedsiębiorcom szansę na kształtowanie potencjalnej kadry pracowniczej.