Brunon Zwarra zmarł we wtorek rano. „Nieoceniona postać, znakomity pisarz i kronikarz. Jego wzruszające „Wspomnienia gdańskiego bówki” odcisnęły w sercach naszych szlachetny znak dawnego, minionego Gdańska, ciskając dusze nasze w przestrzeń dumy, nostalgii, rozrzewnienia oraz wiecznej pamięci o naszym mieście. Zostaniesz z nami na zawsze panie Brunonie…” – napisała na Facebooku Dominika Ikonnikow, radna i przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Środmieście.
Brunon Zwarra miał 99 lat, urodził się 18 października 1919 roku w Gdańsku. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych i autorem wielu książek o historii Gdańska.
MIESZKANIEC BISKUPIEJ GÓRKI I OLIWY
Pracą literacką Zwarra zajął się w latach 70. XX wieku, dzięki namowom prof. Mariana Pelczara. Najważniejszym jego osiągnięciem było opracowanie publikacji „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan” z 1984 roku, która zawiera 73 dokumentalne relacje o początkach II wojny światowej w Gdańsku. Zwarra jest też autorem autobiograficznych pięciotomowych „Wspomnień gdańskiego bówki” oraz powieści „W gdańskiej twierdzy” i „Gdańszczanie”.
W książkach prowadził ostrą polemikę z Günterem Grassem. Mieszkał przed wojną na Biskupiej Górce, potem w Oliwie. W 1997 roku Brunon Zwarra otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.
DOROBEK LITERACKI
„Wspomnienia gdańskiego bówki” (tomy I-V) – wspomnienia własne, tom I obejmuje lata 1919-1939, które Zwarra spędził na Biskupiej Górce
„W gdańskiej twierdzy” – powieść historyczna
„Gdańszczanie” (tomy I–IV) – powieść historyczna
„Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”, wybór i opracowanie B. Zwarra.
Pogrzeb Brunona Zwarry odbędzie się we wtorek 21 sierpnia, o godz. 12.30 na Cmentarzu Oliwskim.