Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wśród dziesięciu szpitali w Polsce, które będą nowocześnie leczyć pacjentów z udarami mózgu. Ministerstwo Zdrowia zakwalifikowało gdański ośrodek do pilotażu tzw. przezcewnikowej trombektomii mechanicznej.
Stosuje się ją w ostrej fazie udaru niedokrwiennego. Zabieg polega na udrożnieniu naczyń mózgowych pacjenta, dzięki czemu chory unika niepełnosprawności.
W UCK, mimo braku finansowania przez NFZ, wykonano dotąd ponad 80 zabiegów udrażniania naczyń mózgowych, w tym około połowę z nich tylko w tym roku. Placówka jest jedynym ośrodkiem w Polsce północnej z całodobowym dostępem do tej metody leczenia przez siedem dni w tygodniu.
PRZEZ NACZYNIA DO MÓZGU
Trombektomia to zabieg, w czasie którego lekarz dociera cewnikiem do wnętrza tętnicy mózgowej i mechanicznie usuwa z niej skrzeplinę poudarową. Większość pacjentów po takim leczeniu nie traci sprawności, nie ma porażenia i problemów z mową. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i powinno się go przeprowadzić w ciągu 6 godzin od wystąpieniu pierwszych objawów udaru.
W ramach pilotażu trombektomie wykonywane będą też w szpitalach w Warszawie, Rzeszowie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, Katowicach i Grodzisku Mazowieckim.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl