Rowerzyści przepytywani w Tczewie. W mieście rozpoczęło się dwutygodniowe badanie klimatu rowerowego, które ma wyznaczyć kierunek polityki w tej dziedzinie.
Badanie klimatu rowerowego ruszyło w Tczewie we wtorek. Na węźle transportowym można było spotkać ankieterów, którzy pytali mieszkańców m.in. o stopień zadowolenia z infrastruktury rowerowej.
– Pytania są podzielone na kilka grup tematycznych. Dotyczą nie tylko sieci dróg rowerowych, ale też poczucia bezpieczeństwa i relacji między rowerzystami a pieszymi i kierowcami – tłumaczy Rafał Glazik z odpowiedzialnej za projekt Polskiej Unii Mobilności Aktywnej.
PO RAZ PIERWSZY W POLSCE
To pierwsze tego typu badanie w Polsce. Od dziesięciu lat podobne ankiety wypełniają rowerzyści w innych europejskich krajach. Metodologię opracowano na Politechnice Drezdeńskiej w porozumieniu z organizacjami zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów. Wyniki badania mają umożliwić stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów.
– Wyniki badania pozwolą nam ukierunkować politykę rowerową w mieście. Mieszkańcy mają cenne uwagi, dlatego chcemy ich wysłuchać – mówi Grzegorz Pawlikowski, inspektor ds. polityki rowerowej i mobilności w tczewskim ratuszu.
– Zrealizowaliśmy w ostatnich latach wiele rowerowych inwestycji. Edukujemy też rowerzystów. Chcemy jednak sprawdzić, co myśli o tym wszystkim przeciętny rowerzysta, który ma swoje zdanie i obrany przez nas kurs może mu nie odpowiadać – dodaje prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.
Mieszkańcy Tczewa będą mogli zabrać głos w sprawie polityki rowerowej miasta do 18 września. Ankietę można wypełnić przez internet na stronie.
Wojciech Stobba/mkul