Sześć tysięcy Polaków, w tym pięciuset z Pomorza, w wieku od 60 do 100 lat, dostanie w drugiej połowie września list z zaproszeniem na badania w ramach programu PolSenior2. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. – Po 10 latach od pierwszego badania chcemy sprawdzić, jak zmienił się stan zdrowia najstarszych Polaków- mówi prof. dr hab. Tomasz Zdrojewski z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest inicjatorem programu.
W ramach programu grupa wybranych losowo Polaków otrzyma list zaproszeniem do udziału w badaniu. Jeśli wyrażą zgodę przyjdzie do nich pielęgniarka, która na miejscu wykona szereg badań i testów geriatrycznych. Pomoże też pacjentowi wypełnić specjalną ankietę.
GUMed UCZELNIĄ KOORDYNUJĄCĄ
Program PolSenior 2 realizować będą ośrodki medyczne z całej Polski, ale koordynować będzie go Gdański Uniwersytet Medyczny. – Na Pomorzu już została wylosowana grupa pół tysiąca pacjentów powyżej 65 roku życia. Te osoby jeszcze we wrześniu dostaną zaproszenia- dodaje prof. Tomasz Zdrojewski.
Na zdj. prof. Tomasz Zdrojewski/Fot. Joanna Matuszewska
Wyniki badań będą wykorzystane do oceny projektów, takich jak Senior+, czy Leki 75+, już realizowanych przez resort zdrowia. – Bardzo proszę wszystkich, którzy dostaną zaproszenia do udziału w programie PolSenior2, żeby wzięli w nim udział. Chcemy sprawdzić jakie są ich efekty, czy trzeba coś zmienić, poprawić – apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski.
PIERWSZE BADANIE SPRZED 10 LAT
Poprzednio duża grupa seniorów, bo prawie 6 tys. osób, przebadana została w podobny sposób 10 lat temu. Okazało się, że 75 proc. osób ma nadciśnienie tętnicze, blisko połowa cukrzycę a prawie 30 proce. objawy depresji. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2035 jedną czwartą polskiego społeczeństwa stanowić będą osoby powyżej 60 roku życia. W latach 60-tych było ich 12 procent.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl