W trzydziestą rocznicę strajków 1988 roku naukowcy, historycy i świadkowie wydarzeń spotkali się, by je przeanalizować. W Europejskim Centrum Solidarności od niedzieli trwa konferencja „W przededniu wielkiej zmiany. Polska w roku 1988” zorganizowana przez gdański IPN.
– To ważne wydarzenie z naukowego punktu widzenia. Omówimy wszystkie aspekty ówczesnej rzeczywistości – wyjaśnia Jan Hlebowicz z gdańskiego oddziału IPN.
WSTĘP DO WIELKICH ZMIAN
„Rok 1988 stanowił preludium wielkich zmian. Związek Sowiecki tracił swą mocarstwową pozycję, trwała gorbaczowowska pieriestrojka. Tymczasem w Polsce długoletni kryzys gospodarczy i społeczny osiągnął punkt krytyczny” – tak organizatorzy opisują konferencję.
„Na przekór wszechogarniającemu marazmowi wiosną i latem 1988 r. do strajków poderwali się robotnicy w kilkunastu polskich miastach, co doprowadziło do obrad Okrągłego Stołu i przemian politycznych, które pociągnęły za sobą upadek systemu komunistycznego – najpierw w Polsce, a później w kolejnych krajach bloku. W trzydziestą rocznicę tych wydarzeń Europejskie Centrum Solidarności i Instytut Pamięci Narodowej organizują konferencję poświęconą sytuacji wewnętrznej i geopolitycznej Polski w tym okresie” – czytamy dalej.
KONFERENCJA DO WTORKU
Konferencja w gdańskim ECS pod hasłem „W przededniu wielkiej zmiany. Polska w roku 1988” potrwa do wtorku. Oprócz wykładowców uczelni i historyków na miejscu można porozmawiać ze świadkami ówczesnych wydarzeń.
Wstęp jest wolny. Szczegóły konferencji znajdują się >>> TUTAJ
oprac. dw/mili