W piątek w Muzeum „Sołdek” obchodzono siedemdziesiąte urodziny rudowęglowca. Było poświęcenie bandery statku, a także odnowiony akt poświęcenia jednostki. Dokonali tego biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński i brat Zbigniew Duma z zakonu ojców kapucynów przy kościele św. Jakuba w Gdańsku.
Rudowęglowiec przez ponad 31 lat odbył 1479 podróży morskich do Danii, Niemiec, Belgii i Szwecji. Przewiózł w sumie ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy żelaza, zawijając do 60 portów. Etap eksploatacji zamknął 30 grudnia 1980 roku: ostatni rejs z ładunkiem 2200 ton węgla ze Szczecina odbył do duńskiego portu Odensee. Drugie życie, jako statek – muzeum, „Sołdek” rozpoczął przy nabrzeżu gdańskiej Ołowianki 17 lipca 1985 r. Dziś rudowęglowiec jest gdańskim oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego, turystycznym magnesem i stałym elementem krajobrazu wyspy Ołowianki.
PODOBNE LOSY STATKÓW
Losy statków zwykle bywają podobne – na ogół, po zakończeniu eksploatacji, jednostki podlegają złomowaniu, niektóre z nich znajdują spoczynek na dnie mórz i oceanów. Niewielka jest liczba tych, które po zakończeniu służby zostają zachowane i rozpoczynają „drugie życie” jako statki-muzea. Statek-muzeum „Sołdek” swoją szansę wykorzystał doskonale – wrósł w miejski pejzaż, jest nie tylko pomnikiem historii, ale też symbolem, do którego nie tylko gdańszczanie mają sentyment. „Sołdek” grał w filmach, był teatralną sceną, jest miejscem wystaw, zajęć edukacyjnych, a stale rosnąca frekwencja tylko potwierdza w jak świetnej nasz jubilat jest formie.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania urodzin „Sołdka” Pierwsza część uroczystośści odbędzie dziś na nabrzeżu Motławy na Ołowiance. Piątkowa uroczystość jest otwarta dla wszystkich. Pierwsza część o 13.00 odbędzie się na nabrzeżu. Tam zaplanowano ponowne poświęcenie statku.
W PREZENCIE BIAŁO-CZERWONA
„Sołdek” w prezencie urodzinowym otrzyma nową banderę. Druga część uroczystości odbędzie się w sali konferencyjnej Narodowego Muzeum Morskiego, gdzie wygłoszony będzie referat, a po nim zaprezentowane zostaną trzy krótkie, dokumentalne filmy. Pokazywać będą narodziny „Sołdka”, czasy eksploatacji oraz ostatni rejs statku.
– Sołdek to pierwszy statek zbudowany rękoma polskich okrętowców – mówi Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Powstał w wyniku studiów, które prowadzono już w okresie II Rzeczypospolitej. Wojna przerwała prace nad rozbudową polskiej floty i do tych pomysłów powrócono zaraz po jej zakończeniu. W 1948 roku rozpoczęto budowę tego statku i serii rudowęglowców – dodaje dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Jerzy Litwin i zaprasza do zwiedzania statku.
Posłuchaj materiału naszej reporterki:
Gdyby Sołdek nie trafił na nabrzeże przy Ołowiance i nie zainteresowałoby się nim gdańskie muzeum, zostałby skierowany do stoczni złomującej statki „na przysłowiowe żyletki”
Anna Rębas/pOr