Kolejni naukowcy poparli Kacpra Płażyńskiego w drugiej turze wyborów samorządowych w Gdańsku. W sobotę pod listem poparcia dla kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta podpisało się 12 osób z Politechniki Gdańskiej i Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. W niedzielę ponad 60 osób z Akademickiego Klubu Obywatelskiego.
– Kandydat, jako jedyny ze wszystkich kandydatów na prezydenta, zaprezentował bardzo ciekawy program współpracy samorządu ze środowiskiem akademickim, ale również szersze wymiary swojej działalności, bo działalność obywatelską pan mecenas rozumie, jako spełnianie paradygmatu służby obywatelskiej. To nam się bardzo podobało i wydaje się, że to powinno być wprowadzone w Gdańsku i nie tylko” – powiedział prof. Andrzej Stepnowski z Politechniki Gdańskiej.
NIEWYSTARCZAJĄCA WSPÓŁPRACA Z URZĘDEM MIEJSKIM?
Jak podkreślają osoby związane ze środowiskiem naukowym, liczą na szerszą współpracę urzędu miejskiego z zapleczem naukowym Gdańska. – Ta współpraca jest, ale niewystarczająca. Jeśli mamy tworzyć społeczeństwo oparte na wiedzy, to musimy sięgnąć do środowiska szkół średnich, które przygotowuje nam ludzi na studia. Tutaj nie wygląda to zbyt dobrze. Poza tym wydaje nam się, że Gdańsk jest na tyle silny pod względem nauki, że jego wizerunek powinien się opierać nie tylko na stoczniach, portach czy turystyce. Powinniśmy tu włączyć ten wymiar naukowy, który jest istotny – mówił prof. dr hab. Piotr Doerffer z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk.
„POKAZUJEMY JAK BADANIA MOŻNA STOSOWAĆ W PRAKTYCE”
Z kolei prof. dr hab. Dariusz Kardaś podkreślał wagę nauki dla gospodarki i regionu. – Gdańskie środowisko naukowe jest w stanie wpływać na rozwój ekonomiczny i gospodarczy poprzez zastosowanie technologii, które my tutaj rozwijamy. Takim przykładem jest problem, który dotyka całego kraju czyli problem smogu. W IMP powstały dwa elektrofiltry, które można stosować na kotły spalające węgiel. To rozwiązanie dla całego kraju. My pokazujemy jak nasze badania podstawowe można stosować w praktyce. Chcielibyśmy aby te działania były dostrzegane na poziomie kraju i miasta – dodał prof. dr hab. Dariusz Kardaś z IMP PAN.
„PATRIOTYCZNA POSTAWA”
Profesor Stepnowski dodał, że tym, co przekonało członków Akademickiego Klubu Obywatelskiego do kandydatury Płażyńskiego, była też jego „patriotyczna postawa”. – Wiemy, że współcześni włodarze Gdańska flirtują trochę z resentymentami niemieckimi, szczególnie z tego złego okresu, gdy Gdańsk był Wolnym Miastem – powiedział Stepnowski przypominając, że we wspomnianym przez niego czasie polscy studenci poprzedniczki Politechniki Gdańskiej – Technische Hochschule in Danzig – byli „relegowani i bici”.
– Nie podoba nam się polityka aktualnych władz. Pan mecenas powiedział, że zdecydowanie się temu przeciwstawi – tłumaczył Stepnowski informując, że 64 członków Akademickiego Klubu Obywatelskiego „wystosowało apel poparcia przez nasz klub”. – Połowa to są profesorowie i doktorzy habilitowani z trzech uczelni – powiedział Stepnowski dodając, że naukowcy reprezentują Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny, a są wśród nich m.in. „byli i aktualni rektorzy i prorektorzy tych uczelni”.
„NIE MA WYRAŹNEJ OCHOTY ZE STRONY URZĘDU MIEJSKIEGO”
Kacper Płażyński zapewnił, że jest „przyjacielem nauki” i obiecał współpracę po wygranych wyborach. – Od miesięcy spotykałem się z kadrą PG jak i IMP, to prężnie działające placówki naukowe. Ambicje są, są możliwości, ale nie ma wyraźnej ochoty ze strony urzędu miejskiego do rozpropagowania i stworzenia bazy kompetencji byśmy mogli dużo lepiej opracowywać strategię promocji nauki, która się tworzy w Gdańsku. Mam nadzieję, że już po 4 listopada uda nam się usiąść w jeszcze szerszym gronie i opracować taką strategię – powiedział Kacper Płażyński.
– Ja z tego poparcia bardzo się cieszę, bo nic nie daje tak, mówiąc wprost, wiarygodności, jak osoby, które swoim dorobkiem, swoim autorytetem są gotowe poprzeć moją kandydaturę – ocenił kandydat Zjednoczonej Prawicy.
POPARCIE DLA PAWŁA ADAMOWICZA
W tym tygodniu poparcie naukowców dostał także Paweł Adamowicz.
Obecnie urzędującego prezydenta poparła profesor Małgorzata Omilanowska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego oraz były rektor UG profesor Andrzej Ceynowa, który w pierwszej turze również ubiegał się o fotel prezydenta miasta.
Aleksandra Nietopiel/Maksymilian Mróz/PAP