Gabinety pozwalające oddzielić pacjentów wrażliwych na zakażenia bakteriami od innych chorych, otwarto w przychodni szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku. W taki sposób leczy się w wielu krajach m.in mukowiscydozę. – To lekarz albo pielęgniarka przyjdą do pacjenta, który będzie w gabinecie a nie odwrotnie. Taki standard izolacji w systemie rooming-in spełniają od dziś dwa gabinety w Poradni Leczenia Mukowiscydozy szpitala dziecięcego – wyjaśnia prezes placówki Małgorzata Paszkowicz.
Dodaje, że pacjent podczas wizyty nie będzie miał kontaktu z innymi chorymi na korytarzu czy w łazience. – To niezwykle ważne, bo chorzy są szczególnie wrażliwi na zakażenia bakteryjne, a dzięki izolacji można zminimalizować ryzyko zakażeń – dodaje prezes placówki.
NIEULECZALNA CHOROBA GENETYCZNA
Mukowiscydoza to przewlekła choroba powodująca m.in problemy z oddychaniem. Jest najczęstszą chorobą genetyczną, rozpoznaje się ją u jednego na 4 tys. noworodków. Jej przyczyną jest mutacja genetyczna powodująca powstawanie w narządach lepkiego śluzu, który zaburza m.in pracę płuc i innych organów.
Na zdj. Małgorzata Paszkowicz, prezes szpitala i Sławomir Łoboda, wiceprezes LPP fot. Joanna Matuszewska
– Każde dziecko w Polsce w trzeciej dobie po urodzeniu wykonywany ma test z krwi. Dzięki temu już w pierwszym miesiącu życia wielu pacjentów trafia do specjalistów i stawiana jest diagnoza – mówi Ewa Sapiejka, lekarz opiekująca się pacjentami z mukowiscydozą.
Średnia długość życia pacjentów z mukowiscydozą w Polsce to niewiele ponad 20 lat. Na długość ich życia wpływa liczba przebytych infekcji. – Istotne jest zapobieganie ryzykownym kontaktom z innymi chorymi. Dlatego tak ważne są gabinety, w których pacjent będzie bezpieczny – dodaje lekarka.
PRACA WOLONTARIUSZY
Nowe gabinety w poradni leczenia tej przewlekłej choroby wyremontowali w ramach wolontariatu pracownicy i kontrahenci gdańskiej spółki LPP. Koszt inwestycji to 45 tys. złotych.
Wiceprezes LPP Sławomir Łoboda powiedział, że działania tego typu wpisują się w strategie firmy, która chce pomagać zwłaszcza wykluczonym, słabszym i potrzebującym. – To nasz firmowy kod dna i nasi pracownicy chętnie pomagają jako wolontariusze. To w szpitalu dziecięcym pracowali przez 270 godzin.
Gdański szpital na Polankach to jedyna w Polsce północnej placówka lecząca osoby z mukowiscydozą. Opieką obejmuje 160 pacjentów – dzieci i dorosłych.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl