Już w najbliższą niedzielę gdańszczanie podejmą decyzję, kto przez najbliższe 5 lat będzie kierować miastem. Z siedmiorga kandydatów w stawce o fotel prezydenta Gdańska pozostali urzędujący od 20 lat prezydent Paweł Adamowicz startujący z komitetu Wszystko Dla Gdańska (i od niedawna cieszący się poparciem Platformy Obywatelskiej) oraz debiutujący w polityce Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości (popierany także przez inne ugrupowania związane ze Zjednoczoną Prawicą). Co mają do zaoferowania wyborcom?
Obaj przygotowali kompleksowe programy dla miasta. To 50 celów dla Gdańska Pawła Adamowicza kontra program oparty na Szóstce Płażyńskiego. Wybraliśmy kilka obszarów tematycznych z ich programów wyborczych i porównaliśmy je.
TRANSPORT MIEJSKI
Obaj kandydaci zaproponowali szereg propozycji w zakresie komunikacji miejskiej. W kampanii wyborczej najmocniej wybrzmiał pomysł Kacpra Płażyńskiego o tramwaju w 15 minut z Wrzeszcza na Ujeścisko. Nowa linia tramwajowa miałaby zaczynać się przy Placu Komorowskiego i prowadzić przez ulice Wyspiańskiego, Miszewskiego, Do Studzienki, Schuberta, Nowolipie, Łostowicką i Havla. Linia miałaby mieć 9 przystanków oraz połączenie tramwajowe z dworcem PKP we Wrzeszczu. Dojazd ze skrzyżowania Grunwaldzka-Do Studzienki-Miszewskiego na pętlę tramwajową na Ujeścisku miałby zająć 15 minut. Zdaniem Kacpra Płażyńskiego to oszczędność 16 minut w porównaniu z jazdą przez centrum i Chełm.
Z kolei prezydent Paweł Adamowicz chce połączyć Gdańsk Południe z Wrzeszczem nowymi liniami tramwajowymi przez Nową Warszawską i Nową Bulońską oraz ulicami Nową Świętokrzyską i Nową Jabłoniową. W przyszłej pięcioletniej kadencji cały tabor miałby być klimatyzowany i niskopodłogowy. W przyszłej kadencji ma zacząć działać największy w Europie system rowerów elektrycznych, których we wszystkich dzielnicach Gdańska będzie 2 200. Dodatkowo niepełnosprawni mieliby mieć do swojej dyspozycji całodobowe usługi transportowe.
Jednym z głównych haseł wyborczych Pawła Adamowicza jest „Zero wypadków śmiertelnych wśród pieszych i rowerzystów”. Mają w tym pomóc przebudowy ulic i chodników, przejść dla pieszych, zmiany w organizacji ruchu oraz kampanie edukacyjne. Do tego audyty dojść i tras rowerowych do szkół i przedszkoli oraz ich ewentualne przebudowy.
Kacper Płażyński chce z kolei postawić na poprawę warunków retencyjnych w mieście. Ma w tym pomóc między innymi ocena miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w kwestii odprowadzania wód opadowych. Wchłanialność wód mają też poprawić przepuszczalne parkingi z kratki oraz 10 km trawiastych torowisk tramwajowych. Ma to zapobiec dotkliwym ulewom, które regularnie podtapiają główne dzielnice Gdańska. Kwestie zieleni miejskiej są również ujęte w Szóstce Płażyńskiego. Zakłada ona 170 ha nowych terenów zielonych poprzez powiększenie parku na Oruni, poszerzenie Parku Reagana w kierunku Brzeźna oraz utworzenie nowych parków na Pieckach-Migowie, Ujeścisku, Suchaninie, Strzyży, Nowym Porcie oraz na Biskupiej Górce.
Kwestie zieleni miejskiej są także wśród 50 celów Pawła Adamowicza. Chce on posadzenia 5000 nowych drzew tworzących aleje i laski kieszonkowe. Do tego tworzenie miejskich łąk kwietnych oraz parki kieszonkowe z infrastrukturą rekreacyjną.
MIESZKALNICTWO
Paweł Adamowicz chce w przyszłej kadencji oddać do użytku co najmniej 1200 nowych mieszkań komunalnych, w tym również mieszkania specjalne dla seniorów oraz mieszkania ze wsparciem i wspomagane. Oprócz tego chce wyremontować 1500 mieszkań miejskich, których obecny stan jest niezadowalający.
Z kolei Kacper Płażyński chce do 2024 roku udostępnić gdańszczanom co najmniej 3000 mieszkań miejskich: 800 dzięki remontom pustostanów, które obecnie są niewykorzystywane; 1000 w nowych budynkach komunalnych; 1200 w ramach programu Mieszkanie Plus. Do tegoż gotowość zgłosił niedawno Paweł Adamowicz.
POLITYKA SENIORALNA
Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, co dostrzegają obaj kandydaci. Kacper Płażyński chce, w ramach programu Senior Plus, budowy 10 dziennych domów opieki, w których starsi mieliby zapewnioną rehabilitację, posiłki, konsultacje medyczne oraz pomoc w załatwieniu życiowych spraw. Każdy z nich miałby zapewniać pomoc dla blisko 40 osób. Do tego zniżki na baseny (6 zł za godzinę), zwiększenie finansowania MOPR-u oraz utworzenie wolontariatu w szkołach średnich, którego celem będzie pomoc seniorom.
Z kolei Paweł Adamowicz chce między innymi programu Bezpieczny Senior, w ramach którego seniorzy będą uświadamiani w zakresie możliwych zagrożeń, w tym również finansowych. Pod hasłem Trzeci Wiek W Zdrowiu kryje się rozszerzenie programu profilaktyki i promocji zdrowia o bezpłatne badania i szczepienia. Dla aktywnych seniorów ma powstać kilka filii Gdańskiego Centrum Aktywności Seniora oraz Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. Dla seniorów niewychodzących z domu prezydent ma do zaproponowania posiłki dostarczane do domu oraz pomoc mobilnego urzędnika.
PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKI
Ten temat był podnoszony przez wielu kandydatów na prezydenta Gdańska przed pierwszą turą. W Gdańsku są dzielnice, w których brakuje żłobków (jak np. Nowy Port) oraz przedszkoli. Paweł Adamowicz zaczął prezentację swojego programu wyborczego od bonu żłobkowego, dzięki którym koszt ponoszony przez rodziców (o określonej wysokości dochodów) ma być taki sam w żłobku gminnym, w żłobku prywatnym, w punkcie żłobkowym czy u opiekuna. Ma to być skorelowane z budową 18 nowych żłobków, które zapewnią opiekę dla 1500 dzieci. Do tego kontynuacja programu tworzenia nowych przedszkoli, budowa dwóch nowych i rozbudowa dwóch kolejnych szkół podstawowych.
Kacper Płażyński chce natomiast budowy 10 nowych żłobków (po co najmniej 96 miejsc dla dzieci) oraz 5 przedszkoli (po co najmniej 125 miejsc). Lokalizacja każdego nowego żłobka i przedszkola miałaby być poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami. Miałyby to być obiekty gminne przy wsparciu rządowego programu Maluch Plus.
Druga tura wyborów samorządowych już w najbliższą niedzielę 4 listopada. Między pierwszą a drugą turą obaj kandydaci spotkali się dwukrotnie w Radiu Gdańsk. Raz po pierwszej turze razem z Jarosławem Wałęsą oraz w poniedziałkowej debacie. Cały program wyborczy Pawła Adamowicza można znaleźć TUTAJ, a Kacpra Płażyńskiego TUTAJ.