W 24 tys. polskich szkół o 11.11 rozbrzmiał hymn państwowy. Tak uczniowie rozpoczęli centralne obchody stulecia niepodległości Polski.
– Dzisiaj przed szkołą śpiewaliśmy hymn. Następnie wraz z uczniami przeszliśmy historyczną trasą od Kościuszki do Piłsudskiego. Tam zapaliliśmy znicz, a na miejskim rynku odśpiewaliśmy piosenki o naszej dużej i małej ojczyźnie, m.in „Jestem Polką i Polakiem” – wyjaśnia Jolanta Hapońska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Starogardzie Gdańskim.
– O przystąpieniu naszej szkoły do akcji zadecydował przypadek. Natrafiłem na informację o wspólnym śpiewaniu w mediach społecznościowych. Poprosiłem dyrektora, aby nam pomógł i tak to się zaczęło – dodaje Michał Jankowski, przewodniczący samorządu uczniowskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim.
PRAWIE 5 MLN UCZNIÓW
Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w akcji wzięło udział ponad 4,8 mln uczniów z 24 tys. szkół i przedszkoli. Akcja przebiegała pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”.
– Śpiewaliśmy tak jak potrafimy najlepiej, a wyszło różnie – śmieje się Aleksandra Slosarska, nauczycielka historii w starogardzkim „Ekonomiku”. – To także lekcja historii. Hymn opowiada o powstaniu Legionów Polskich we Włoszech, zaangażowaniu Polaków w odzyskanie niepodległości – dodaje nauczycielka.
Mazurek Dąbrowskiego został napisany przez Józefa Wybickiego 221 lat temu. Jednak oficjalnym hymnem państwowym został dopiero 91 lat temu, wygrywając między innymi z „Rotą”, „Warszawianką” czy pieśnią „My Pierwsza Brygada”.
Tomasz Gdaniec/mkul