Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych otwarto na Uniwersytecie Gdańskim. Naukowcy z całego świata będą mogli prowadzić badania w zakresie fundamentalnych zagadnień fizyki kwantowej czy informacji i komunikacji kwantowej. Centrum zatrudni również wybitnych specjalistów, nie tylko z Polski, a najzdolniejsi studenci otrzymają stypendia. Uniwersytet Gdański otrzymał na ten cel 35 milionów złotych.
ŚWIETNE WARUNKI ZATRUDNIENIA
– Centrum będzie oferowało przede wszystkim warunki zatrudnienia konkurencyjne w stosunku do Europy Zachodniej – mówi prof. Marek Żukowski, który stanął na czele Centrum Teorii Technologii Kwantowych. – W związku z tym będziemy rekrutować naukowców, którzy są na światowym poziomie. Będziemy badać same zjawiska kwantowe. Z nadzieją na znalezienie takich, które posłużą do stworzenia nowych technologii, niemożliwych do stworzenia za pomocą tradycyjnych metod, jak elektrodynamika czy mechanika klasyczna. Pójdziemy w kierunku kwantowych szyfrów i kwantowej kryptografii. Te szyfry są bronione prawami natury – tłumaczy.
STUDENCI SKORZYSTAJĄ
Otwarcie centrum to także szansa dla studentów, szczególnie studiów doktoranckich, także dla obcokrajowców. – Studenci od razu wejdą do elity. 8 lub 10 doktorantów będzie otrzymywać od nas stypendia i jeszcze 4 magistrantów. Wyłonimy najbardziej wybitne osoby. Być może skłonimy też obcokrajowców do skończenia studiów z fizyki u nas – podsumował profesor.
Uniwersytet Gdański już po raz drugi otrzymał wysoki grant w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Patrycja Oryl