Wielki Młyn w centrum Gdańska stanie się nową siedzibą Muzeum Bursztynu. W środę podpisano umowę na pierwszy etap prac remontowych. Przetarg wyłonił firmę M-Invest z Kiełpina, która przeprowadzi termomodernizację czternastowiecznego obiektu. Od ogłoszenia przetargu do ogłoszenia wykonawcy minęły dwa miesiące. W środę umowę z firmą M-Invest podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
NOWE MOŻLIWOŚCI
– Sama powierzchnia wystawy stałej zwiększy się trzykrotnie do 1200 metrów kwadratowych – mówi dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. – Wielki Młyn umożliwia nam stworzenie sali wystaw czasowych, pomieszczeń dodatkowych takich jak biblioteka, sale dla dzieci, punkt gastronomiczny, czy apteka bursztynowa. Układ budynku pozostanie ten sam, zmieni się parter. Tu musi być miejsce dla obsługi ruchu turystycznego. Chcemy żeby można tu było miło spędzić wolny czas. Liczymy na to, że pod koniec 2020 roku pierwszy proces termomodernizacji zostanie zakończony. Jeśli wszystko poszłoby dobrze, to za trzy lata Muzeum Bursztynu może zostać otwarte. Pierwszy etap prac będzie polegać na wymianie dachu, na jego ociepleniu i przygotowaniu wnętrza pod przyszłe inwestycje. Drugi etap, na który przetarg ogłosimy w przyszłym roku to wymiana stolarki okiennej oraz przygotowanie muzeum do podłączenia do centralnego ogrzewania – dodaje dyrektor Muzeum Gdańska.
Kolejnym etapem prac będzie wymiana stolarki okiennej. Wielki Młyn należy do Muzeum Gdańska od dwóch lat. Wcześniej, od 1994 roku, było tam centrum handlowe.
Wielki Młyn został zbudowany w 1350 roku przez krzyżaków. Częściowo spłonął w 1391 roku. 4 lutego 1454 roku trafił w ręce gdańszczan dzięki królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Napędzało go 18 kół wodnych. Uważany jest za największy gotycki młyn w Europie.
Obiekt był największą inwestycją przemysłową ówczesnej Europy. Wielkość młyna wynika z jego rozmiarów, wysoki na 26 m, długi na 41 m. Wyposażony był w 18 kół wodnych średnicy 5 m co stanowiło wielkie osiągnięcie techniczne. Pełnił funkcje młyna, spichlerza i piekarni. W XVII w. chleb wypiekany w Wielkim Młynie sprzedawano m. in. przy Ratuszu Starego Miasta na Moście Chlebowym. Przed ostatnią wojną młyn produkował do 200 ton mąki dziennie. Wielki Młyn pracował od wzniesienia do 1945 r., kiedy to całkowicie się wypalił.
Po wojnie były w nim wystawy, dyskoteki, spektakle teatralne, Pewex i salon gier. W 1993 zakończono adaptację młyna na centrum handlowe. Było ono czynne do 2016 roku tracąc z biegiem czasu na popularności. W grudniu 2016 roku trafiło w zarządzanie Muzeum Gdańska.