Rozbudowa szpitala na gdańskiej Zaspie wchodzi w kolejny etap. We wtorek na nowo wybudowanej części szpitala zawisła wiecha.
– Zgodnie z harmonogramem, zamknęliśmy stan surowy inwestycji, czyli trzy kondygnacje budynku. W dalszym etapie czekają nas roboty elewacyjne, pokrycie dachu i stolarka okienna. Przed końcem roku chcemy zamknąć budynek i rozpocząć prace przy instalacji i powoli też roboty wykończeniowe – mówi Hubert Pizon, kierownik projektu budowy szpitala. Pogoda sprzyja inwestycji, a zakończenie prac planowane jest pod koniec października przyszłego roku – dodaje.
ROZBUDOWA BYŁA KONIECZNOŚCIĄ
Rozbudowa Szpitala św. Wojciecha na Zaspie była koniecznością. Liczba pacjentów i wciąż rosnących potrzeb wymusiła zmiany. – Działalność zabiegowa szpitala już się nie mieści w murach ponad trzydziestoletniego budynku. Wąskim gardłem stał się blok operacyjny, którego pięć sal jest zbyt małą liczbą do wykonywania procedur zabiegowych, realizowanych w tym szpitalu – mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus.
Do trzykondygnacyjnego budynku przeniosą się urologia i ortopedia. Wewnątrz znajdzie się 8 nowoczesnych sal operacyjnych w tym innowacyjna, hybrydowa sala kardiochirurgiczna. Szpital zyska dodatkowych 68 miejsc dla pacjentów na oddziałach chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz urologii.
NOWE WARUNKI PRACY
Nowych przestrzeni i warunków pracy nie mogą doczekać się lekarze i personel medyczny. – Bardzo cieszymy się z tej inwestycji i witamy ją z wielką radością. Poprawią się radykalnie warunki pobytu pacjentów i naszej pracy. Będzie bardzo nowoczesny blok operacyjny. Wykonujemy około 1800 zabiegów rocznie. Poprawi nam się jakość pracy i komfort. Nasza praca będzie przyjemniejsza i łatwiejsza. Pojawią się też nowe możliwości – nowe zabiegi w nowych warunkach – mówi Marek Bogdański, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu na Zaspie.
Koszt inwestycji to 83 miliony złotych. 60 mln pochłoną prace budowlane, 20 mln wyposażenie. Reszta środków zostanie przeznaczona między innymi na szkolenie personelu. Rozbudowa jest realizowana dzięki środkom z funduszy unijnych.
Aleksandra Nietopiel/pOr