Popiół pod specjalnym nadzorem. Straż Miejska w Gdańsku sprawdza czym mieszkańcy palą w piecach. Jeśli śmieciami – mogą spodziewać się kontroli. W niektórych przypadkach pobierane będą próbki popiołu.
Akcja ruszyła 29 listopada, ale przez dwa miesiące do Straży Miejskiej w Gdańsku wpłynęło już ponad 280 zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców. – To nie jest donos a upomnienie się o swoje własne zdrowie, zdrowie najbliższych, dzieci i sąsiadów. Spalając śmieci szkodzimy przede wszystkim sobie – podkreśla Wojciech Siółkowski, rzecznik gdańskich strażników. Jak dodaje świadomość mieszkańców z roku na rok rośnie, co widać w ilości zgłoszeń dotyczących podejrzeń palenia śmieci w instalacjach grzewczych kierowanych do straży. W sezonie grzewczym 2015/16 od października do marca było ich 425, w kolejnych już 795 i 722.
Mimo apeli, wciąż nie brakuje osób, które wrzucają do domowych pieców plastikowe butelki, foliowe torby, opakowania po chemikaliach, papier pokryty farbą drukarską, lakierowane drewno, stare ubrania i buty. Dym, który powstaje przy spalaniu takich przedmiotów, jest nie tylko uciążliwy dla otoczenia, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczny. Najgorzej jest w takich dzielnicach jak Olszynka, Rudniki, Wrzeszcz, Stogi i Przeróbka.
POBIERANIE PRÓBEK POPIOŁU
Podobnie jak w latach ubiegłych razem z Wydziałem Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku strażnicy pobierają próbki popiołu z pieców. Działania te poprzedza analiza zgłoszeń mieszkańców na numer 986. To głównie na ich podstawie wskazywane są miejsca, w których później odbywają się kontrole. Na wizytę strażników i rzeczoznawcy mogą liczyć mieszkańcy tych posesji, na które wpłynie najwięcej skarg.
W ubiegłym roku w czterech przypadkach na piętnaście ekspertyzy potwierdziły spalanie substancji szkodliwych. Sprawy trafiły do sądu, a sprawcom wymierzono kary. Były to trzy grzywny w wysokości od 300 do 500 zł. Dla jednego właściciela posesji spalanie odpadów skończyło się orzeczeniem przez sąd miesiąca ograniczenia wolności i 20 godzin prac społecznych.
Jednocześnie Wydział Środowiska prowadzi też akcję informacyjną dotyczącą możliwości wymiany instalacji węglowych na piece ekologiczne. Od 2018 roku kwota dotacji na zmianę ogrzewania węglowego na ekologiczne wzrosła do 7 tysięcy.
Posłuchaj materiału: