Prawie 70 osób wzięło udział w spotkaniu organizacyjnym przed wylotem na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Jak podali organizatorzy, Polacy to najliczniejsza grupa pielgrzymów z Europy.
Spotkanie organizacyjne pielgrzymów z Pomorza odbyło się w kościele Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie. – Nastroje panują wyśmienite, wspaniałe. Młodzi ludzie dostali dziś pakiety pielgrzyma od organizatorów i sponsorów, przećwiczyli ostatnie tańce i program artystyczny i wspólnie modlili się o dobrą podróż na Światowe Dni Młodzieży w Panamie mówił podczas spotkania ksiądz Łukasz Szymanowski, rezydent parafii apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie.
LICZYMY NA PRZYGODĘ
Pierwsi pielgrzymi wylatują już w najbliższy poniedziałek. – Na drugim krańcu świata spotkamy się z Ojcem Świętym papieżem Franciszkiem. To wielka radość ze spotkania z rówieśnikami z całego świata. Liczymy na niesamowite przeżycia i przygodę. Chcemy się już poznać przed wylotem – mówią pielgrzymi.
W sobotę nastąpiło przekazanie pakietów pielgrzyma. W skład pakietów wchodzą: chusta, kapelusz, wachlarz, plecak i nerka na biodra. – Ważnym elementem pakietu jest też przekazana przez prezydenta RP polska flaga. Dodatkowo, by na dłużej pozostać w pamięci Panamczyków, w pakiecie znalazły się też: magnes na lodówkę w barwach polskiej flagi i kopie ikony Matki Bożej Częstochowskiej, które młodzi przekażą panamskim rodzinom, co ma przypominać im Polskę po zakończeniu ŚDM.
W sobotę odbyły się także ostatnie próby artystyczne. Młodzi ludzie z Chwaszczyna w Panamie wystąpią bowiem ze specjalnym programem podczas mszy świętej. – Zaśpiewamy dwa utwory: „Barkę”, czyli ulubiony utwór Papieża Polaka i pieśń w języku kaszubskim. Zaprosimy też do wspólnego śpiewania ludzi z całego świata, choć kaszubski jest trudny nawet dla nas. Zatańczymy też nasz narodowy taniec – poloneza. – mówili naszej reporterce młodzi ludzie z parafii w Chwaszczynie.
GOŚCINA W PANAMIE – Wieziemy też gadżety dla naszych kolegów z Panamy. My od organizatorów dostaliśmy biało-czerwone kapelusze, w których wystąpimy w Panamie. Mamy też wyprawki od naszego kaszubskiego samorządu. Nasza grupa został wybrana spośród 400 grup z całego świata. Przedstawimy 20 minutowy filmik, który promuje Polskę i Kaszuby – opowiada diakon Damian Ranachowski z szóstego roku gdańskiego seminarium duchownego w Oliwie. – Polonez, który zatańczymy będzie wisienką na torcie, biało-czerwonym tanecznym symbolem naszego kraju. Nasz region zaprezentuje też para młodych ludzi w stroju kaszubskim – dodaje.
POLACY PRZED WYJAZDEM
– Ja dostałam od rodziców wyjątkowy prezent pod choinkę. Bilet do Panamy – podkreśla jedna z uczestniczek, 17-letnia Zuzanna. – Mogłam sobie wybrać prezent i wybrałam taki. Niektórzy musieli zarabiać od wakacji na ten wylot. Pracowali kilka miesięcy, żeby tam być.
– Ja szedłem przez 20 dni na ŚDM w Krakowie, na własnych nogach. Teraz polecę samolotem – mówi Maciej, inny uczestnik pielgrzymki.
– To wielka religijna sprawa, ale też egzotyczna podróż. Najważniejsze jest to, że spotkamy innych ludzi z całego świata – dodaje uczestniczka Weronika.
Z gdyńskiego Witomina jedzie w sumie 16 osób. Z gdańskiej parafii św. Urszuli Ledóchowskiej jedzie 11 osób, ale jak podkreśla ksiądz Andrzej Niemcewicz, to grupa szczególna.- W naszej grupie są młodzi, którzy uczestniczyli w ŚDM w Krakowie. Będziemy też prowadzić bezpośrednie relacje na facebooku. Zapraszamy do polubienia strony naszej parafii.
W Światowych Dniach Młodzieży weźmie udział 11 biskupów z Polski, m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskup radomski Henryk Tomasik i bp Marek Solarczyk.
Tradycyjnie na tydzień przed rozpoczęciem ŚDM – od 17 do 21 stycznia – w Panamie odbędą się dni w diecezjach, skąd pielgrzymi pojadą autokarami do Panama City.
Polskim akcentem ŚDM będzie spotkanie, które rozpocznie się 23 stycznia o godz. 18.00 w Centrum Handlowym Albrook w Panama City mszą świętą pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka. Po mszy uczestnicy wezmą udział w koncercie ewangelizacyjnym w trzech językach.
POLSKIE AKCENTY
Drugi polski akcent to trzy wystawy zorganizowane w konsultacji z ambasadą Polaki w Panamie: „Madonny polskie”, „Męczennicy z Markowej” i „Jan Paweł II w kulturze”.
Ostatnim akcentem będzie spotkanie pielgrzymów z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, które odbędzie się 26 stycznia o godz. 12.00 w parafii św. Łukasza w Panamie. Ks. Parafiniuk poinformował, że 26 stycznia w katedrze panamskiej odbędzie się uroczystość wmurowania relikwii św. Jana Pawła II w ołtarz, który poświęci papież Franciszek.
Od 11 miesięcy do Panamy płynie żaglowiec Dar Młodzieży, który wypłynął z Polski w maju 2018 r. w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W najbliższych dniach jednostka dopłynie do Panamy. Żaglowiec odwiedził już m.in. Kopenhagę, Tallin, Stavanger, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Singapur, Hongkong, Osakę i Los Angeles, a w drodze powrotnej ma odwiedzić m.in. Florydę i Londyn, by na koniec wrócić do portu w Gdyni. Na jego pokładzie będzie też reporterka Radia Gdansk Anna Rębas, która relacjonowała pierwszy etap rejsu z Kopenhagi do Stavanger.
Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki poinformował, że LOT uruchomi z Polski do Panamy specjalne loty czarterowe, które zabiorą pielgrzymów udających się na ŚDM. Pierwszy samolot Boening 787, który wystartował z Warszawy 12 stycznia przed godz. 6.00 był pomalowany na biało-czerwono. Rejs w jedną stronę z Polski do Panamy trwa 13 godzin, dlatego dla wielu młodych to jedyny sposób, by dotrzeć na ŚDM – zaznaczył. Kolejne rejsy odbędą się 14 i 15 stycznia.