19 punktów bezpłatnych porad prawnych od początku stycznia działa w Gdańsku. Prowadzą je adwokaci i radcowie prawni oraz – w niektórych przypadkach – także organizacje pozarządowe. To skutek wejścia w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy uchwalonej z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.
Osoba, która zgłosi się do prawników może liczyć na wyjaśnienie jaki stan prawny odnosi się do sprawy i jakie jest rozwiązanie danego problemu prawnego. Jak wylicza adwokat Katarzyna Karpińska, w miesiącu przeciętnie na jeden punkt przypada od 40 do 60 porad prawnych. – Każda porada zaczyna się od odebrania oświadczenia, że dana osoba nie jest w stanie ponieść kosztów prywatnej pomocy prawnej. Potem udzielamy ustnej porady prawnej, ale możemy również pomóc w sporządzeniu pisma wszczynającego postępowanie.
NAJCZĘSTSZE SPRAWY
Zdaniem adwokata Michała Bojko, klienci przychodzą po porady głównie w sprawach związanych z zadłużeniem. – Radzą się też w sprawach rodzinnych – rozwodów oraz alimentów na rzecz małoletnich dzieci. Często występują też sprawy związane z prawem konsumenckim i mieszkaniowym.
Jak zauważa Michał Bojko, zdecydowana większość klientów punktów porad prawnych to emeryci. – Przychodzą również osoby niepełnosprawne, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i mieszkaniowej, jak również osoby młode.
TU ADWOKAT NIE MOŻE POMÓC
Eksperci nie mogą jednak pomóc w sprawach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Nie mogą też udzielać porad w sprawach, które już toczą się przed sądem. Wtedy do ich kompetencji może należeć wyłącznie sporządzenie wniosku o pełnomocnika z urzędu. – Nasza pomoc kończy się na etapie kiedy postępowanie sądowe jest wszczynane. W takim przypadku ta osoba jest niejako „przejmowana” przez pełnomocnika z urzędu – wyjaśnia Katarzyna Karpińska.
Eksperci dyżurują między innymi w punkcie na ulicy Dyrekcyjnej 5 w Gdańsku. Można się do nich zapisywać telefonicznie pod numerem 58 342 31 88 oraz mailowo.