– Skarga Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 4 lutego nie została złożona w trybie przewidianym prawem, chciałbym to podkreślić. Podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna bez potrzeby merytorycznego rozpoznania – komentuje skargę Grzegorza Brauna do Sądu Najwyższego wiceprezydent Gdańska oraz szef sztabu wyborczego Aleksandry Dulkiewicz Piotr Grzelak. Grzegorz Braun pozostaje nieuchwytny i nie udało nam się uzyskać jego komentarza.
We wtorek wieczorem kandydat na prezydenta Gdańska poinformował, że zaskarżył do Sądu Najwyższego decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o nakazie zmiany nazwy komitetu wyborczego Aleksandry Dulkiewicz. Zawiadomienie w tej sprawie złożył Grzegorz Braun, ponieważ nazwa komitetu była podobna do nazwy stowarzyszenia.
GRZELAK: „SKARGA NIE PRZYSŁUGUJE”
– Państwowa Komisja Wyborcza jest jedynym organem rozstrzygającym w tych kwestiach i jej stanowisko jest jednoznaczne – podkreślił Piotr Grzelak. – Komitet wyborczy niezwłocznie zastosował się do jej postanowienia z 4 lutego dodając do nazwy komitetu nazwisko kandydatki. Kandydatura Aleksandry Dulkiewicz spotkała się z olbrzymim entuzjazmem. Wczoraj w godzinach wieczornych Miejska Komisja Wyborcza zweryfikowała zgłoszenie kandydatki i przyjęła wniosek jako kompletny, ale z uwagi na pojawiające się głosy mieszkańców wyrażające wolę dalszego zbierania podpisów, jak i obawy o próbie zamachu na demokratyczne wybory w Gdańsku podjęliśmy decyzję o dalszej zbiórce podpisów – zapowiedział.
APEL DO KONTRKANDYDATÓW
Piotr Grzelak zwrócił się także z apelem do pozostałych kandydatów w wyborach prezydenckich. – Apelujemy żeby w tych wyborach skupić się przede wszystkim na dyskusji o Gdańsku. Abyśmy te wybory przeszli w spokoju z rozwagą, abyśmy wybierali kandydatów w oparciu o ich doświadczenie, poglądy, kampanię wyborczą, natomiast nie starali się wprowadzać opinii publicznej w błąd.
Skomentował także zachowanie Grzegorza Brauna. – O kandydaturze Grzegorza Brauna świadczy on sam, świadczy ekran, który pojawił się na Długim Targu, on sam nie chce pojawić się w Gdańsku, kandyduje korespondencyjnie.
Próbowaliśmy skontaktować się z Grzegorzem Braunem i uzyskać jego komentarz, jednak nie udało nam się do niego dodzwonić.
Skarga KWW Grzegorza Brauna na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 4 lutego 2019 roku nie została złożona w trybie przewidzianym prawem. Podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna bez potrzeby merytorycznego rozpoznania.
Zgodnie z art. 161a kodeksu wyborczego skargi do Sądu Najwyższego przysługują od uchwał Państwowej Komisji Wyborczej zawierających wytyczne i wyjaśnienia wydane na podstawie art. 161 par. 1 kodeksu wyborczego. Skarga do Sądu Najwyższego nie przysługuje na uchwały PKW wydane w sprawach indywidualnych dotyczących skarg na postanowienia komisarzy wyborczych wydane na podstawie art. 160 par. 1 pkt i art. 161 par. 2 kodeksu wyborczego. Właśnie na podstawie tych przepisów została wydana uchwała PKW z 4 lutego 2019 roku, co wynika jednoznacznie z jej treści. Co więcej, wszystkie sprawy związane z przyjmowaniem zgłoszeń lokalnych komitetów wyborczych przez komisarzy wyborczych oraz rejestrowaniem kandydatów w wyborach samorządowych przez terytorialne komisje wyborcze podlegają zaskarżeniu do PKW, przy czym to PKW jest ostatnią instancją w tych sprawach, a jej rozstrzygnięcia w tych kwestiach nie podlegają kontroli sądowej (por. art. 405 par. 2, art. 432 par. 2 i art. 470 kodeksu wyborczego). Oznacza to, że PKW ostatecznie rozstrzyga we wszystkich indywidualnych sprawach związanych z rejestracją lokalnych komitetów i rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych, a Sąd Najwyższy nie jest uprawniony do ingerowania w rozstrzygnięcia PKW.
Państwowa Komisja Wyborcza jest jedynym organem rozstrzygającym w tych kwestiach. Jej stanowisko jest jednoznaczne. Komitet Wyborczy niezwłocznie zastosował się do postanowienia z dnia 4 lutego 2019 r, dokonując zmiany nazwy.
Dotychczas kandydatura Aleksandry Dulkiewicz spotkała się z ogromnym poparciem. Zebraliśmy kilkanaście tysięcy podpisów. Wczoraj Miejska Komisja Wyborcza zweryfikowała je pozytywnie i przyjęła wniosek jako kompletny
Z uwagi na pojawiające się głosy mieszkańców wyrażające wolę dalszego zbierania podpisów, jak i obawy o próbie zamachu na demokratyczne wybory w Gdańsku, podjęliśmy decyzję o kontynuacji zbiórki podpisów.
Miejsca zbiórki podpisów:
Przed Galerią Bałtycką, CH Manhattan, CH Morena, Krewetka/Dworzec Główny, do 15.00 Rynek Zielony
Formularz do pobrania wszystkodlagdanska.pl, dulkiewicz.pl. Podpisy przyjmujemy do godziny 20.00 w biurze stowarzyszenia Wszystko Dla Gdańska XIII piętro pokój 1308A.