8 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO proklamowała na wniosek Hiszpanii Światowy Dzień Radia, który został zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2011. Celem święta jest promowanie radiofonii i podkreślenie jej znaczenia we współczesnej historii.
Obchody w 2019 roku odbywają się pod hasłem „Radio: dialog, tolerancja i pokój”. Jednocześnie zaproponowane zostały dwa tematy szczegółowe: „Wspieranie pokoju w eterze przez dialog i uczestnictwo” oraz „Przekraczanie różnic przez jednoczenie się wokół wspólnych, nadrzędnych trosk”.
RADIO PRZECIW KONFLIKTOM
Z hasłem tegorocznych obchodów wiąże się przekonanie, że radio jest doskonałym medium dla przeciwdziałania nawoływaniu do przemocy i rozprzestrzenianiu konfliktów; że jest siłą sprzyjającą obywatelskiemu uczestnictwu i rozwojowi, szanowaniu wartości ogólnoludzkich i pluralizmu. W takim duchu stacje radiowe, stowarzyszenia dziennikarskie, regulatorzy i organizacje medialne na całym świecie są zaproszeni do włączenia się do obchodów.
MEDIUM DLA WSZYSTKICH
Radio wciąż pozostaje środkiem przekazu najbardziej powszechnie odbieranym na świecie, a jednocześnie jednym z najtańszych. Dociera także tam, gdzie – z powodu braku infrastruktury lub braku umiejętności potencjalnych użytkowników – nie jest dostępny internet.
Data święta upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych 13 lutego 1946 roku.
IAR/mm