Polska żegna Jana Olszewskiego. Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera będzie trwała od północy w piątek do godziny 19 w sobotę. Jan Olszewski zmarł w ubiegły piątek, w wieku 88 lat. Były premier spocznie na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Pogrzeb organizowany jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Trumna z ciałem b. premiera zostanie wystawiona w hallu KPRM w piątek, by można było oddać hołd zmarłemu. Także w piątek o godzinie 18 w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera, po której trumna zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
– Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, a następnie między godz. 13 a 13:30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy – poinformował szef kancelarii premiera.
Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.
Mieszkańcy Trójmiasta, którzy chcą wyrazić żal po śmierci byłego premiera, będą mogli wpisywać się do ksiąg kondolencyjnych w urzędach miast. W Gdańsku księga będzie wystawiona do soboty, do godziny 15. W Sopocie wpisać będzie się można w piątek do godziny 15.30. W Gdyni w piątek do godziny 18. Na znak żałoby flagi zostaną przepasane kirem.
– Żegnamy męża stanu, człowieka sprawiedliwego i prawego, a Polska takich ludzi potrzebuje – taki wpis w księdze kondolencyjnej w Gdańsku umieścił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Pożegnanie byłego premiera będą mogli przeżywać wspólnie słuchacze Radia Gdańsk. W sobotę na naszej antenie usłyszymy nagrania archiwalne, wypowiedzi historyków i osobistości wspominających Jana Olszewskiego. Nasi dziennikarze będą również relacjonować odbywające się w Warszawie uroczystości.
Przeczytaj notę biograficzną opublikowaną przez Instytut Pamięci Narodowej >>> TUTAJ.
Radio Gdańsk/PAP/puch